Osteoporoza – jak zapobiegać?

Osteoporoza – jak zapobiegać?

Osteoporoza, zwana także zrzeszotnieniem kości to podstępna, często utajona choroba powodująca osłabienie kości i przez to zwiększająca ryzyko urazów. Jest na tyle poważna, że uznana przez Światowa Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. To właśnie z jej powodu w UE co 30 sekund dochodzi do złamań, które niestety świadczą już o zaawansowaniu choroby.

Czytaj dalej
Stres oksydacyjny – czym jest?

Stres oksydacyjny – czym jest?

Stres oksydacyjny powoli zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Tempo życia, niezdrowa dieta i zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że stres coraz częściej pojawia się poza tłem nerwowym. Właśnie taki jest stres oksydacyjny, który powstaje głównie przez brak równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Oczywiście tego typu problemy mogą być pokłosiem niehigienicznego trybu życia i niedoboru snu z powodu napięcia psychicznego. Jednak dziś już wiadomo, że za ten rodzaj…

Czytaj dalej
Zaburzenia snu. Jak zadbać o zdrowy sen?

Zaburzenia snu. Jak zadbać o zdrowy sen?

Na bezsenność może wpływać wiele czynników. Stan ten może być powiązany z chronicznym stresem, chorobami albo zwyczajnie wynikać z naszego stylu życia. Higiena snu jest tak samo ważna jak odżywianie. Organizm musi mieć czas na odpoczynek i regenerację. Jak sami możemy poradzić sobie z zaburzeniami snu? Poznaj najlepsze sposoby na wysypianie się i wypróbuj je.

Czytaj dalej
Zdrowie Polaków – gorsze wyniki, gorsze nawyki

Zdrowie Polaków – gorsze wyniki, gorsze nawyki

Narodowy Test Zdrowia Polaków to największe badanie tego typu przeprowadzane w internecie od 2020 przez firmę Medonet. Raport z najnowszego badania przyniósł bardzo niepokojące wyniki. Co drugi ankietowany deklaruje w nim przewlekłe problemy ze zdrowiem. Swoją kondycję psychiczną i fizyczną oceniamy więc najgorzej od początku istnienia badania. Czy są też dobre wiadomości?

Czytaj dalej
Suchy styczeń – czy warto spróbować?

Suchy styczeń – czy warto spróbować?

Suchy styczeń to coraz popularniejsze ostatnio wyzwanie. Polega ono na całkowitej  rezygnacji z alkoholu na okres przynajmniej jednego miesiąca. Początek roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, w tym również związanych z rezygnacją z używek. Jakie korzyści przyniesie dla organizmu udział w  takim wyzwaniu? Alkohol naprawdę szkodzi zdrowiu Nie ulega wątpliwości, że alkohol ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Nie chodzi tu jedynie o zdrowie fizyczne, lecz również o…

Czytaj dalej
Przyrządy do ćwiczeń w domu

Przyrządy do ćwiczeń w domu

  Chcesz zacząć ćwiczyć w domu, lecz nie wiesz jak się do tego zabrać? Zastanawiasz się, jakie urządzenia będą niezbędne do osiągnięcia Twojego wymarzonego celu? Wcale nie musisz nawet iść do siłowni, żeby ćwiczyć i osiągać zamierzone rezultaty. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka podstawowych urządzeń do ćwiczeń, na które znajdzie się miejsce w niemal każdym domu.

Czytaj dalej
Uwaga, sezon grypowy

Uwaga, sezon grypowy

Jesień. To czas, który może być równie piękny, co uciążliwy. Bajeczne kolory drzew, opadające lekko liście i sezon na dynie – to niepodważalne zalety tego okresu w roku. Niestety, oprócz niewątpliwych atutów jesieni, jest też kilka wad, o których nie da się nie napisać. Osłabienie, gorączka, bóle mięśni – brzmi znajomo? Dwa słowa – sezon grypowy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby odeprzeć atak wirusa….

Czytaj dalej