Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać?

Pływanie to jedna z tych aktywności, które mogą być zarówno przyjemne jak i niezwykle pożyteczne. Pływać może każdy – niemowlęta, dzieci, nastolatkowie, dorośli i seniorzy. I na każdego taki ruch będzie miał pozytywny wpływ. Jakie są zalety pływania? Jest ich naprawdę niezliczona ilość!

Pływanie jest dobre dla mięśni

Wzmacnia je i napina, przy niewielkim wysiłku. W wodzie opór, który należy pokonać, aby wykonać jakiś ruch, jest o wiele większy niż na powietrzu. Dlatego to samo ćwiczenie wykonane w basenie, da o wiele lepszy efekt, niż gdyby wykonać je na brzegu. Ponadto wysiłek w wodzie angażuje większą grupę mięśni niż wysiłek na powierzchni. Co ważne – w basenie człowiek męczy się nieco mniej, niż podczas ćwiczeń na powietrzu, bo jego ciało wydaje się być lżejsze. Nie ma również problemu z poceniem się!

Pływanie jest zbawienne dla serca

Jak już zostało wspomniane – pływanie jest bardzo dobre dla mięśni. Ćwiczy je i wzmacnia. Jednak, choć wydawać by się mogło, że dotyczy to jedynie tych widocznych partii mięśniowych, to nic bardziej mylnego. Ćwiczenia w wodzie są również doskonałe dla jednego z ważniejszych mięśni w ludzkim organizmie – serca. Poprawiają one bowiem krążenie i zapobiegają chorobie wieńcowej! Wystarczy pływać pół godziny każdego dnia, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia nawet o 40%. Ruch w basenie pozwala również wyregulować ciśnienie krwi.

Ćwiczenia w wodzie wzmacniają kości

Wizyta na basenie polecana jest szczególnie kobietom, które przeszły już menopauzę. Pływanie co prawda nie wzmocni kości tak dobrze jak bieganie czy ćwiczenia na powierzchni, jednak z pewnością wpłynie na ich stan lepiej, niż brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Chodzi tu oczywiście o przyrost mineralnej gęstości kości. Im wyższy – tym kości będą bardziej wytrzymałe i mniej podatne na urazy, np. złamania.

Remedium na bóle pleców

To, że basen doskonale robi na kondycję pleców, wie chyba każdy. Każdy, kto ma je obolałe, powinien jak najszybciej udać się na pływalnię i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. W ten sposób rozluźni mięśnie kręgosłupa, odciąży go i rozrusza stawy. Regularne wizyty na basenie sprawią, że o bólu pleców będzie można zapomnieć! Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane kobietom w 2 i 3 trymestrze ciąży oraz osobom starszym.

Wizyta na basenie spala tkankę tłuszczową

Jedne odwiedziny pływalni nie sprawią, że nadmiar kilogramów magicznie zniknie. Jednak regularne pływanie z pewnością pozwoli spalić trochę kalorii i utrzymać sylwetkę w dobrym stanie. Wystarczy 10 minut pływania żabą, aby spalić około 60 kcal. Tyle samo czasu pływania motylkiem pomoże natomiast spalić aż 150 kcal! To naprawdę dobry wynik, biorąc pod uwagę, że 10 minut biegania spala około 100 kcal.

Pływanie to doskonały sport, dobry dla każdej grupy wiekowej. Jego regularne uprawianie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych – wzmocnienie mięśni, poprawę kondycji, lepszą pracę serca, regulację ciśnienia, eliminację bóli pleców oraz modelowanie sylwetki. Warto zatem zapisać się na basen i zadbać o stan swojego zdrowia już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *