Czym jest tzw. long COVID?

Czym jest tzw. long COVID?

Mimo tego, że pandemia COVID-19 wybuchła już trzy lata temu, a dyskusja o niej właściwie zniknęła już z przestrzeni publicznej, to wirus COVID wciąż panuje, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje. U większości chorych objawy koronawirusa ustępują po kilkunastu dniach, ale zdarzają się również pacjenci, którzy chorują na tzw. long COVID. Co to jest i jakie są objawy?

Czytaj dalej
Osteoporoza – jak zapobiegać?

Osteoporoza – jak zapobiegać?

Osteoporoza, zwana także zrzeszotnieniem kości to podstępna, często utajona choroba powodująca osłabienie kości i przez to zwiększająca ryzyko urazów. Jest na tyle poważna, że uznana przez Światowa Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. To właśnie z jej powodu w UE co 30 sekund dochodzi do złamań, które niestety świadczą już o zaawansowaniu choroby.

Czytaj dalej
Stres oksydacyjny – czym jest?

Stres oksydacyjny – czym jest?

Stres oksydacyjny powoli zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Tempo życia, niezdrowa dieta i zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że stres coraz częściej pojawia się poza tłem nerwowym. Właśnie taki jest stres oksydacyjny, który powstaje głównie przez brak równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Oczywiście tego typu problemy mogą być pokłosiem niehigienicznego trybu życia i niedoboru snu z powodu napięcia psychicznego. Jednak dziś już wiadomo, że za ten rodzaj…

Czytaj dalej
Zaburzenia snu. Jak zadbać o zdrowy sen?

Zaburzenia snu. Jak zadbać o zdrowy sen?

Na bezsenność może wpływać wiele czynników. Stan ten może być powiązany z chronicznym stresem, chorobami albo zwyczajnie wynikać z naszego stylu życia. Higiena snu jest tak samo ważna jak odżywianie. Organizm musi mieć czas na odpoczynek i regenerację. Jak sami możemy poradzić sobie z zaburzeniami snu? Poznaj najlepsze sposoby na wysypianie się i wypróbuj je.

Czytaj dalej
Jak chronić organizm przed przegrzaniem?

Jak chronić organizm przed przegrzaniem?

W Polsce zaczęło się prawdziwe lato. Wiele osób wyczekiwało słońca i wysokich temperatur, ale trzeba pamiętać, że taka pogoda może być również bardzo niebezpieczna, w szczególności dla małych dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z wakacyjnej pogody i na jakie symptomy zwrócić uwagę, bo mogą zwiastować przegrzanie organizmu.

Czytaj dalej
Co warto wiedzieć o szczepieniach na COVID-19?

Co warto wiedzieć o szczepieniach na COVID-19?

Pandemia COVID-19 jest z nami już bardzo długo, a przez to wiele osób z utęsknieniem wspomina dawne czasy. Z nadzieją na skuteczne oddalenie pandemii na opracowanie szczepionki czekał cały świat. Wypracowanie takiego preparatu było bardzo trudnym zadaniem, jednak do walki stanęło wiele koncernów farmaceutycznych. Obecnie w Polsce mamy kilka szczepionek przeciwko COVID-19. Wszystkie podawane są domięśniowo. Czym się charakteryzują?

Czytaj dalej