Mity o witaminie C

Mity o witaminie C

Witamina C stała się ostatnio modna, zwłaszcza w kręgach związanych z tzw. medycyną alternatywną. Niekiedy jest wręcz przedstawiana jako cudowny lek na wszystko. Popularność zdobyły wlewy dożylne z witaminy C, a także tzw. witamina lewoskrętna, przez niektórych sprzedawców suplementów przedstawiana jako lepsza od tej „zwykłej”. Co z tego jest prawdą?

Czytaj dalej
Czy medycyna niekonwencjonalna może szkodzić?

Czy medycyna niekonwencjonalna może szkodzić?

Medycyna niekonwencjonalna zdobywa w naszym kraju i na świecie coraz więcej zwolenników. Przyczyny tego są różne – rozczarowanie bezradnością medycyny akademickiej wobec niektórych chorób i często bezosobowym podejściem do pacjenta czy też przekonanie o spisku lekarzy i farmaceutów, którzy rzekomo wpędzają w choroby zamiast je leczyć. Popularny jest także pogląd o braku skutków ubocznych leczenia alternatywnego – „jeśli nie pomoże, to przynajmniej nie zaszkodzi”, wynikający…

Czytaj dalej
Sztuka Ajurwedy

Sztuka Ajurwedy

  Medycyna wywodzi się od starohinduskiej sztuki leczenia – Ajurwedy. Najważniejszą zasadą tej nauki jest zachowanie równowagi organizmu. Ajurwedy ma swoich zwolenników również i dziś, choć powstała prawie 5 000 lat temu. Nazwa tej dziedziny medycznej wywodzi się od dwóch słów „ayus”, czyli życie oraz „veda” – wiedza.

Czytaj dalej