Szyszki chmielu – działanie

Szyszki chmielu – działanie

Chmiel jest rośliną od dawna znaną ze swoich niezwykłych właściwości leczniczych, stosowaną w czasach starożytnych, pośród antycznych Rzymian i Greków, a także przez mieszkańców Chin oraz Indii. W obecnych czasach kojarzy się głównie z browarnictwem, jednak posiada szereg innych zastosowań. W jaki jeszcze sposób wykorzystywany jest chmiel?

Pochodzenie i skład chmielu

Chmiel wywodzi się z rodziny konopiowatych i jest powszechnie uprawiany w Azji Środkowej, Europie i Ameryce Północnej. Elementami rośliny wykorzystywanymi w leczeniu są szyszki, z których pozyskuje się lepki, pomarańczowożółty proszek – lupulinę, charakteryzujący się silną wonią oraz gorzkim smakiem. Szyszki to także źródło żywicy, w tym 2-metylo-3-butenolu pełniącego funkcję związku uspakajającego, ponadto w ich składzie udokumentowano obecność m.in. garbników, flawonoidów, choliny, wosków, trójterpenów i związków purynowych.

Zdrowotne właściwości szyszek chmielu

Szyszki chmielu cechuje wiele właściwości m.in.: antybakteryjne, antygrzybicze, antywirusowe, antynowotworowe oraz antyoksydacyjne. Te ostatnie są tak silne, że wykazują czterokrotnie wyższą skuteczność niż witamina C. Chmiel znajduje zastosowanie przy chorobach Parkinsona i Alzheimera, a także z uwagi na zawartość fitoestrogenów, przy nieprzyjemnych objawach menopauzy, niwelując uderzenia gorąca. Oprócz tego goryczki wchodzące w skład szyszek nasilają produkcję soku trawiennego w żołądku, śliny i śluzu, który jest bogaty w mukopolisacharydy, co rzutuje na poprawienie jakości procesów trawiennych. Bardzo istotną kwestią jest wewnętrzne stosowanie chmielu w stanach nerwowości i pobudzenia, ale również przy wyczerpaniu nerwowym. Pomagają także przy bezsenności, niedokwasocie żołądka oraz w chwili występowania wzdęć brzucha i zjawiska odbijania. Warto nadmienić, że chmiel można użyć zewnętrznie w formie okładów, kiedy mamy do czynienia ze stanami zapalnymi skóry, bólami reumatycznymi oraz ranami, które trudno się goją. Ponadto wspomaga powrót do dobrej kondycji włosów, zwłaszcza kiedy obserwujemy problemy z ich nadmiernym wypadaniem.

Trzeba jednak pamiętać, że chmiel może wykazywać właściwości alergiczne zarówno przy podaniu doustnym, jak i przy zastosowaniu go np. na skórze. Zatem nawet dotknięcie świeżej rośliny może doprowadzić do reakcji alergicznej, dlatego przed jakimikolwiek jej stosowaniem warto upewnić się, że nasz organizm dobrze na nią zareaguje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *