Homeopatia

Homeopatia

Metod medycyny niekonwencjonalnej jest wiele. Każda z nich ma pozytywnie działać na ludzki organizm, lecząc z różnych dolegliwości. Przykładem alternatywnego sposobu na poprawienie stanu zdrowia jest homeopatia. W tym przypadku stosuje się rozcieńczone substancje, których działanie powinno być równie skutecznego jak leków. Tę formę medycyny stworzył w 1796 roku niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Homeopatia szybko zyskała wielu zwolenników.

Leki homeopatyczne powstają w wyniku stopniowego rozcieńczania określonej substancji. Silne potrząsanie ma dokładnie wymieszać poszczególne składniki, a tym samym zwiększyć efektywność tego roztworu. Proces rozcieńczania kończy się dopiero po całkowitym zniknięciu głównej substancji. Do tej pory nie udało się w żaden naukowy sposób potwierdzić skuteczności homeopatii. Jej działanie opiera się, zdaniem naukowców, przede wszystkim na efekcie placebo lub myśleniu życzeniowym.

Duża część środków homeopatycznych w ogóle nie ma w swym składzie aktywnych substancji. Opierają się one na cukrach i alkoholu. Jednakże zwolennicy tej metody uznają, że działają one na zasadzie pamięci wody, co prowadzić do trwałych zmian w roztworze. Zjawisko to również nie posiada potwierdzenia w przyrodzie. Dlatego też przeciwnicy homeopatii widzą w niej jedynie pseudonaukę lub formę oszustwa chorych.

Homeopatia krytykowana jest na całym świecie. Mimo to, tę metodą powszechnie stosuje się w wielu krajach. Także w Polsce, gdzie dzięki braku przepisów prawnych, dużo łatwiej o sprzedaż leków homeopatycznych niż konwencjonalnych. Nie wymagają one bowiem uzyskania potwierdzenia skuteczności leczenia.

Wyróżnia się odłam homeopatów, którzy wierzą w leczenie na odległość. Do takich leków zaliczyć można papierowe, wykładane pod szklankę z wodą lub do kieszeni ubrania. Takich praktyk nie uznają jednak tradycyjni homeopaci, dla których konieczne jest zażycie określonej substancji leczniczej. Według nich w ten sposób można pozbyć się przewlekłych chorób, zwłaszcza kiedy medycyna konwencjonalna nie przynosi żadnych rezultatów. W aptekach można kupić niezmiernie dużo leków homeopatycznych na niemalże każde dolegliwości: bóle głowy oraz stawów, przeziębienie, grypę, bezsenność, stłuczenia czy choroby układu pokarmowego.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje leków homeopatycznych. Brak potwierdzenia, co do skuteczności tych środków, sprawia że medycy odradzają ich zażywanie. Choć ich stosowanie nie wpływa negatywnie na organizm, to również nie przynosi korzyści zdrowotnych. To jednak nie zniechęca pacjentów, którzy często decydują się na rozpoczęcie kuracji homeopatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *