Wpływ jazdy na rowerze na zdrowie

Wpływ jazdy na rowerze na zdrowie

 

Jazda na rowerze to jedna z uwielbianych przez Polaków aktywności. Oprócz przyjemności z jazdy, czerpie się z niej również inne korzyści. Rower ma bowiem doskonały wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Czemu warto jak najczęściej korzystać z jednośladu?

Jazda na rowerze = zgrabna sylwetka?

Taka aktywność zdecydowanie pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów. W ciągu godziny na jednośladzie można bowiem spalić nawet 800 kcal! To naprawdę dużo, jednak warto pamiętać, że sporo zależy również od dynamiki jazdy i panujących warunków. Liczy się tempo, masa ciała i jego skład, model roweru a nawet pogoda! Mało tego – dla osób z nadwagą jest to o wiele bezpieczniejsza forma aktywności niż jogging. Jazda na rowerze nie obciąża bowiem aż tak stawów jak bieganie. Warto jednak pamiętać, że efekty będą widoczne dopiero wtedy, gdy będzie to regularna aktywność.

Jazda na rowerze a bóle pleców

Tak, taka forma aktywności jest również doskonałym środkiem przeciwbólowym dla osób ze zwiększoną masą ciała oraz tych, które nie trenują regularnie. Siedzący tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na kręgosłup. Jednym ze sposobów zapobiegania bólom pleców jest właśnie jazda na rowerze. Warto zatem spróbować tego typu aktywności – chociażby w drodze do i z pracy. Jest jednak jedno „ale”. Jednoślad musi być doskonale dobrany, m.in. siodełko powinno być odpowiednio dopasowane do sylwetki i typu roweru. Dla osób, które nie znajdą się na rowerach, dobrą opcją będzie poproszenie o pomoc specjalistów, czyli osób pracujących w sklepach z rowerami.

Jazda na rowerze poprawia kondycję

Zdecydowanie tak! Nie ma chyba sportu, który nie miałby wpływu na kondycję. Jednak rower jest pod tym względem szczególnie efektywny. Zbawienne skutki tego sportu obejmują m.in.

  • zwiększenie wydolności płucnej,
  • dotlenienie krwi,
  • wyższa pojemność wyrzutowa serca oraz objętość tego organu,
  • niższe tętno spoczynkowe.

Wszystko to wpływa doskonale na samopoczucie! Jazda na rowerze jest zatem zastrzykiem energii i zdrowia.

Rower to szczęście

Nie ma wątpliwości, że jazda na rowerze powoduje wyrzut endorfin – hormonów szczęścia. To jednocześnie pozwala na redukcję stresu, a co za tym idzie bóli wynikających z napięcia i zmęczenia. Dzięki temu, że mózg staje się bardziej dotleniony, dużo łatwiej jest mu poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Jest to swoista tarcza przed wydzielaniem się kortyzolu.

Głębszy sen

Dzięki aktywności fizycznej organizm posiada umiejętność lepszej regeneracji. Jazda na rowerze może sprawić, że późniejszy wypoczynek będzie bardziej efektywny. Przykładowo, sen stanie się głębszy a dzięki temu organizm będzie mógł lepiej się zregenerować.

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale również sposób dbania o zdrowie – psychiczne oraz fizyczne. Niezliczona ilość plusów, które wynikają z uprawiania sportu, powinna przekonać każdego chociażby do zmiany sposoby dojazdu do pracy. Zamiast samochodu albo komunikacji miejskiej warto wybrać orzeźwiającą przejażdżkę rowerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.