Superfoods – rzeczywiście super czy przereklamowane?

Superfoods – rzeczywiście super czy przereklamowane?
Madeleine Steinbach/bigstockphoto.com

Superfoods to naturalne produkty, które są niezwykle bogate w składniki odżywcze takie jak witaminy, mikroelementy i inne składni, bardzo cenne i korzystne dla ludzkiego organizmu. Termin ten jest jeszcze dość mało rozpowszechniony w Polsce, jednak staje się coraz popularniejszy. Jedni twierdzą, że superfoods to przyszłość dietetyki, inni, że produkty te są przereklamowane i niezbyt smaczne.

Już niewielka ilość spożytych produktów z linii superfoods może pokryć dzienne zapotrzebowanie na pewne mikroelementy czy witaminy. Do produktów tych zaliczają się sproszkowane trawy i glony, młody jęczmień, jarmuż, jagody goji, ostropest plamisty, chlorella, aloes, rokitnik, czosnek, cebula, jabłka, sałata czy orzechy włoskie.

Dieta złożona z produktów superfoods ma za zadanie zapobiegać chorobom oraz poprawiać samopoczucie. Produkty te działają na organizm zmniejszając ryzyko zawału, powstawanie nowotworów, wspomagają trawienie, a także obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie, a nawet mają zapobiegać starzeniu się.

Niestety nie wszystkie z produktów są smaczne. Młody jęczmień, spirulina, czyli sproszkowane glony, chlorella, czy ostropest plamisty dodane do innego dania mogą popsuć jego smak.Trudno je spożywać nawet rozrobione z wodą, gdyż mogą mieć smak zbliżony do siana lub błota, albo nieprzyjemny rybny posmak.

Bardzo modne jagody goji reklamuje się jako wspierające organizm w chorobach serca, płuc, a także jako wzmacniające odporność, dzięki zawartości w nich dużych ilości aminokwasów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 6. Niestety tak naprawdę nie wiadomo, czy w rzeczywistości wykazują one działania, o jakich krążą legendy.

Na liście produktów superfoods można jednak znaleźć także takie, które będą zarówno smaczne, jak i przystępne cenowo, a dodatkowo naprawdę zdrowe. Warto więc sięgać po znajomy nam jarmuż czy czosnek, dostępny w każdym sklepie.

Zdaniem ekspertów sama idea superfoods jest jednak trochę przereklamowana. Żaden z produktów bowiem nie odmieni życia, ani nie poprawi z dnia na dzień samopoczucia. Dla organizmu ważna jest zbilansowana dieta oparta na wielu produktach. Zdrowy tryb życia to podstawa, a do tego niezbędny jest codzienny ruch i wówczas w połączeniu z produktami superfoods życie na pewno stanie się lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *