Qigong – panowanie nad życiową energią

Qigong - panowanie nad życiową energią

Człowiek od zawsze zmagał sie ze stresem i wynikającymi z niego chorobami. W związku z tym w różnych częściach świata powstały techniki opanowywania swojego ciała i umysłu, co ma na celu poprawę komfortu życia, wyciszenie.

Jedną z nich jest powstała w starożytnych Chinach technika Qigong. Już sama jej nazwa odkrywa główne przesłanie – Qi oznacza życiową energię, zaś Gong to określenie mistrzowskiego panowania nad czymś. Qigong to zestaw odpowiednich postaw, opanowania oddechu i skupienia umysłu, który może kojarzyć się z medytacją. Taka, prawidłowo przeprowadzona, regularna terapia dla naszego ciała i umysłu nie tylko wycisza i pomaga radzić sobie z emocjami czy stresem, ale może mieć także pozytywne skutki medyczne.

Wierzy się, że wprowadzenie odpowiedniej harmonii w organizmie zwiększa jego układ odpornościowy, łagodzi bóle mięśni czy stawów, a także zapewnia energię i dobre samopoczucie. Qigong dzieli się oczywiście na wiele odmian, z których najpopularniejsze są holistyczne, całościowe systemy takie jak: Qigong Dzikiej Gęsi, Qigong Lecącego Żurawia czy Taiji Qigong. Poza tym istnieją techniki specjalnie dobierane do temperamentu, problemów czy schorzeń konkretnej osoby.

Wiara w skuteczność działania Qigong jest tak rozpowszechniona w Chinach, że w 1989 roku wprowadzono je jako jedną z terapii stosowanych w szpitalach, a w 1996 roku włączono je nawet do Narodowego Planu Zdrowia.

Mimo wielu naukowych badań nie udało się wciąż w zadowalający sposób dowieść zbawiennego wpływu Qigong na organizm ludzki. Istnieje za to wiele udokumentowanych przykładów negatywnego wpływy tego typu ćwiczeń (tak psychicznego jak i fizycznego) w przypadku nieumiejętnego ich stosowania. Wynika to oczywiście z małej ilości wykwalifikowanych mistrzów, a co za tym idzie popularności poradników, kaset video czy młodych adeptów, których rady często są błędne i prowadzą do opłakanych skutków.

Jak zacząć tego typu ćwiczenia? Oczyścić umysł, pozbyć się negatywnych, przeszkadzających myśli i wyciszyć organizm. Czy nam to pomoże? To zależy chyba od tego, jak bardzo będziemy wierzyć w zbawienny wpływ Qigong.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *