Najpowszechniejsze mity na temat zdrowia

Najpowszechniejsze mity na temat zdrowia
sonar512/bigstockphoto.com
sonar512/bigstockphoto.com

Jak każdy rodzaj mitu, także i te dotyczące naszego zdrowia mają w sobie czasem ziarenko prawdy. Często rodzą się w myśl zasady „podaj dalej”, choć nie da się określić ich genezy. Oto 8 najpowszechniejszych mitów na temat zdrowia.

1. Ciemne pieczywo jest zdrowe.

Często pod nazwą ciemnego pieczywa ukrywa się to zabarwione karmelem, palonym cukrem czy słodem jęczmiennym. Składniki te niestety nie służą naszemu zdrowiu. Zawsze należy patrzeć na skład chleba lub poprosić o ekspedientkę o wykaz składników. W dobrym chlebie znajdziemy mąkę żytnią/razową, wodę, drożdże lub zakwas, sól i ewentualnie nasiona.

2. Makaron tuczy.

Wszystko, co jest spożywane w bardzo dużych ilościach, tuczy. Jeśli natomiast często zjadamy przeciętną porcję makaronu, przygotowanego wyłącznie z mąki durum i wody, to nie powinniśmy obawiać się tego, że nasza waga drastycznie pójdzie w górę.

3. Mleko i gluten szkodzą.

Pamiętajmy, że u osób zdrowych zarówno gluten, jak i laktoza (cukier z mleka) mogą być trawione bez przeszkód. Odstawienie produktów glutenowych oraz mleka z diety spowoduje, że zaniknie enzym, który wspomaga trawienie glutenu oraz laktozy. Powrót do tych produktów będzie skutkował poważnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

4. Nie wolno jeść po godzinie 18.

Ten mit zrodził się najprawdopodobniej stąd, że wielu z nas, kiedy wraca po pracy do domu, niemal rzuca się na lodówkę. Pamiętajmy, że wieczorem nasz układ pokarmowy nie radzi sobie z trawieniem obfitych, tłustych posiłków. Na 2-3 godziny przed pójściem spać można natomiast zjeść lekkostrawny posiłek.

5. Szczepionki powodują autyzm u niemowląt.

Mit ten ma swoje korzenie w publikacji Andrew Wakefielda, który w czasopiśmie „Lancet” próbował wykazać związek pomiędzy występowaniem zaburzeń psychicznych (głównie autyzmu) a szczepieniem na odrę, różyczkę i świnkę. Wnioski te nigdy nie zostały potwierdzone innymi badaniami, lecz wiarygodność tych szczepionek została podważona, a mit na ich temat pozostał.

6. Szczepionki powodują inne choroby, np. alergie.

Po przeprowadzeniu 200 000 prób na dzieciach udowodniono, iż tego typu zależność nie występuje. Zdarza się, że niektóre ze składników szczepionek mogą uczulać (np. białko kurze), stąd konieczność przeprowadzenia wcześniejszego wywiadu przez lekarza. Wykluczono również związek szczepionek z chorobą Parkinsona, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami.

7. Jęczmień na oku można wyleczyć pocierając go złotą obrączką.

Jęczmień to ropień jednego bądź kilku gruczołów, których ujścia umiejscowione są na brzegach powiek. Zazwyczaj stanowi skutek zakażenia gronkowcem. Nie wolno pocierać go złotą obrączką, gdyż jest ona siedliskiem dodatkowych bakterii, które jeszcze bardziej mogą zainfekować oko. Lepiej pozostawić jęczmień aż do samoistnego pęknięcia i zagojenia.

8. USG w ciąży powoduje wady płodu.

W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego fale ultradźwiękowe potrzebne do badania USG nie uszkadzają płodu oraz jego materiału genetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *