Jak przezwyciężyć stres?

Jak przezwyciężyć stres?

Stres – to słowo w naszym słowniku ma stałe miejsce. Stres bardzo często nam towarzyszy odbijając się niekorzystnie na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Warto więc zadbać o to, by ograniczyć go do minimum lub całkowicie wykluczyć ze swojego życia.

Stres dopada nas zazyczaj wtedy, kiedy znajdujemy się w sytuacji, która przerasta nasze możliwości. Kiedy obawiamy się, że nasze umiejętności nie pozwolą sprostać wymaganiom. Kiedy nasza ocena sytuacji uniemożliwia nam podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Przyczyny stresu są proste. Najczęściej to bezradność, strach przez nieznanym, niska samoocena.

Żyjąc w stresie stajemy się kłębkiem nerwów, tracimy dobre samopoczucie, ograniczamy swoje możliwości intelektualne. Stresory powodują również poważne zmiany w naszym organizmie. W kwestii zdrowotnej, grozi nam:

  • zachwianie układu nerwowego – nerwica, depresja,
  • choroby układu krwionośnego – niedokrwienie serca, zmniejsze wydolności pracy serca, miażdżyca,
  • osłabienie układu odpornościowego – przeziębienia, grypa, większe ryzyko zachorowania na raka.

Dlatego tak ważna jest skuteczna walka ze stresem. Nie może być ona jednak oparta na fałszywych fundamentach. Nie wystarczy wmawiać sobie codziennie, że jesteśmy doskonali i uda nam się przezwyciężyć wszelkie problemy. Takie myślenie może przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej pogłębić stres i jego konsekwencje. Przezwyciężanie stresu trzeba oprzeć na racjonalnych podwalinach. Stworzyć sobie realny grunt pod nogami, który będzie stabilną przestrzenią, do której zawsze będziemy mogli się odwołać.

Jest to potrezbne tym bardziej, jeśli zauważamy, że popadamy w błędne koło. Denerwujemy się z z coraz bardziej błahych powodów, nie szukamy rozwiązania, tylko z przyzwyczajenia popadamy w stres. Musimy więc nauczyć się spokojnego przyjmowania wszelkich informacji i rozpartywanie ich poza emocjami. Nauczenie się odpowiednich reakcji jest jednak mozolną pracą nad samym sobą, wykonywana konsekwentnie, na pewno przyniesie zadowalające efekty.

Na początek warto zacząć od unikania stresowych sytuacji. Nie skupiać się na tym co na drażni i nie rozstrząsać tego. Oczywiście niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Wtedy warto skupić się na jak najszybszym rozładowaniu stresu. Kumulowanie go w sobie, to nie najlepsza terapia antystresowa. Rozładowanie stresu jest konieczne, by nie pogłębiać problemu. Należy wprowadzić się wówczas w stan odprężenia, pomyśleć o czymś przyjemnym, unormować oddech. Przy dużych kłopotach ze stresem zbawienna okazuje się również medytacja czy hipnoza. Z pewnościa poamga także wzmożona aktywność fizyczna.

2 Komentarzy

  1. Ja stosuję muzoterapię. Słuchawki na uszy i spacer bez wyznaczonego celu. Po powrocie do domu można spokojnie zasnąć.

  2. a co zrobic jak przed kazdym waznym spotkaniem biznesowym, przed kazdym egzaminem w szkole czy inną strzeująca sytuacja ma się nie dosc że potworny stres to jeszcze problemy gastryczne:( jest to dla mnie nie lada problem strasznie mnie to meczy i deprymuje;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.