Sól Epsom

Sól Epsom
fot. PixelsAway/bigstockphoto.com

Sól Epsom to inaczej sól gorzka (siarczan magnezu, MgSO4). Jest podobna do soli kuchennej, ale bezwonna i o pH obojętnym dla skóry. Sama nazwa zaczerpnięta jest od angielskiego miasta, gdzie kiedyś odparowywano ją z istniejących tam źródeł.

Od wieków znane jest jej dobroczynne działanie na ludzki organizm i jej cenne właściwości zarówno prozdrowotne, jak i kosmetyczne, które zawdzięcza zawartości czystego magnezu i siarki. Magnez reguluje m.in. gospodarkę wapniową, wspomaga odporność, wzmacnia układ kostny, nerwowy i sercowo-naczyniowy oraz łagodzi objawy napięcia i stresu. Siarka natomiast jest istotna dla gospodarki hormonalnej, wspomaga procesy regeneracji skóry i pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Jak możemy wykorzystać sól gorzką?

Zastosowanie wewnętrzne

Często stosuje się ją w przypadku zaparć. Jeśli chcemy oczyścić jelita, należy na czczo wypić szklankę wody z rozpuszczoną w niej łyżką soli Epsom. Przez parę godzin najlepiej nie wychodzić potem z domu, gdyż efekt przeczyszczenia może być dość gwałtowny. Uwaga! Nie należy tego typu oczyszczania stosować zbyt często. W razie powtarzających się problemów z zaparciami najlepiej skonsultować się z lekarzem, pić dużo wody i spożywać produkty bogate w błonnik.

Zastosowanie zewnętrzne

Substancję tę można także stosować zewnętrznie do kąpieli i okładów. Kąpiel z dodatkiem soli Espom świetnie się sprawdza w stanach napięcia nerwowego, nadmiernego pobudzenia czy problemów ze snem. Zawarty w niej siarczan magnezu rozpuszcza się w ciepłej wodzie i jest absorbowany przez skórę (w ten sposób wchłania się lepiej niż przez układ pokarmowy), przez co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a szczególnie – układu nerwowego. Zmniejsza on negatywne skutki stresu i działa uspokajająco. Dodatkowo taka kąpiel ma zbawienne działanie na nasz układ kostno-stawowy. Można ją również stosować wspomagająco (2, 3 razy w tygodniu) w przypadku kontuzji, bólów kręgosłupa, długo gojących się ran i stanów zapalnych. Dwie szklanki soli gorzkiej należy rozpuścić w wannie ciepłej wody i kąpać się ok. 20 minut bez dodatku mydła czy innych detergentów, można natomiast dodać parę kropli ulubionego naturalnego olejku eterycznego.

Po okłady z soli gorzkiej warto sięgnąć, gdy mamy do czynienia ze zwichnięciami, opuchliznami, poparzeniami słonecznymi czy ukąszeniami owadów. Dwie łyżki należy rozpuścić w szklance ciepłej wody, namoczyć w tym roztworze gazę i przykładać na chore miejsce. W przypadku skóry poparzonej przez słońce- należy przelać roztwór do pojemnika z aerozolem i stosować w postaci sprayu.

W soli Espom można również moczyć stopy – opuchnięte, zmęczone, ale również – w przypadku grzybicy stóp czy nieprzyjemnego zapachu. Do miski z ciepłą wodą należy wsypać parę łyżek soli i moczyć nogi raz dziennie przez 15 minut, a w przypadku grzybicy – można zwiększyć częstotliwość nawet do 3 razy.

Gorzka sól w kosmetologii

Sól Espom to także świetny kosmetyk. Można z niego przygotować peeling do twarzy ciała – do olejku kokosowego lub z awokado należy dodać pół łyżeczki soli. Ze względu na zawartość siarki szczególnie poleca się go do celi łojotokowej, z problemami trądzikowymi czy nadmierną potliwością. Sól gorzka z połączeniu z odżywką (w proporcjach 1:1) świetnie pielęgnuje włosy i zwiększa ich objętość.

Przy zakupie soli Epom należy zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Do celów prozdrowotnych i kosmetycznych nie nadaje się sól używana w przemyśle np. ogrodniczym. Warto więc poszukać sprawdzonych dostawców lub zaopatrzyć się w nią w aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *