Właściwości prozdrowotne bananów

 

banany
fot. Biblioteca BCBL, flickr.com

Pyszne i zdrowe banany powinny znaleźć się w naszej diecie. Jednak w przypadku tych smacznych owoców ważny jest umiar, gdyż dużo wartości odżywczych niesie ze sobą dużo kalorii. Wysoka dawka potasu sprzyja walce z nadciśnieniem, a magnez i liczne witaminy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Banany pochodzą z Malezji, gdzie uprawiane były ponad 7000 lat temu. Obecnie najwięcej bananowych plantacji znajduje się w Afryce. Liczne odmiany zawierają szereg składników odżywczych, m. in. witaminy A, C, E, K oraz z grupy B, a także cenny błonnik oraz magnez, fosfor, wapń i potas. Prozdrowotny skład pozwala wykorzystać banany przy różnych dolegliwościach.

Banany kontra nadciśnienie

W 100 g owocu jest aż 358 mg potasu, dlatego wszystkie osoby, które mają zbyt wysokie ciśnienie, powinny regularnie jeść banany. Dla porównania w pomidorach, które również są zalecane przy nadciśnieniu, jest tylko 237 mg w 100 g.

Banany kontra cholesterol

Banany to źródło pektyn, czyli błonnika pokarmowego, który obniża poziom cholesterolu we krwi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to włącznie niedojrzałych owoców. Spożywanie tych bardzo dojrzałych może mieć odwrotny skutek.

Banany konta nowotwór

Badania prowadzone u osób chorych na raka nerki dowiodły, że jedzenie bananów obniża rozwój choroby. Ponadto zielone banany, które zawierają skrobię oporną, pomagają przeciwdziałać różnym chorobom nowotworowym, szczególnie rakowi okrężnicy.

Banany kontra wirus HIV

Trwają również badania nad wpływem bananów na ryzyko zakażenia wirusem HIV. Ze względu na obecność w bananach specjalnego białka roślinnego BanLec, działanie wirusa może być hamowane. Cały czas trwają prace nad opracowaniem preparatów, np. w postaci żelu, na bazie BanLec, które będą chronić przed zarażeniem wirusem HIV.

Banany kontra wrzody

Egzotyczne owoce przeciwdziałają chorobie wrzodowej, ponieważ pobudzają budowę komórek błony śluzowej żołądka. Aktywizują też wydzielanie śluzu, który tworzy warstwę ochronną i uniemożliwia negatywne działanie kwasów żołądkowych powodujących uszkodzenia ścian żołądka. W bananach znajdują się też tzw. inhibitory proteazy, które pomagają zwalczać różne bakterie, m.in. H. pylori, jakie mogą powodować nieprzyjemne wrzody.

Banany kontra biegunka, niestrawność i wzdęcia

Banany to naturalny sposób na biegunkę, szczególnie u dzieci. Z bananów można też przyrządzać ciekawe potrawy. Przetworzone na mączkę zielone banany są wykorzystywane do specjalnych placków i kasz, jakie świetnie się sprawdzają przy zapaleniu błony śluzowej żołądka oraz uporczywych wzdęciach.

Bananowa skórka kontra kurzajki i ukąszenia komarów

Nie tylko owoce mają wartości prozdrowotne skórka też może okazać się bardzo cenna. Zawarte w niej enzymy doskonale łagodzą stany zapalne skóry oraz pomagają likwidować nieestetyczne kurzajki i zaczerwienienia po ukąszeniach komarów.
Banany nie są jednak wskazane dla osób z cukrzycą ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Największy znajduje się w dojrzałych owocach, które nie są wskazane także dla osób na diecie. W zaledwie 100 g smacznego owocu jest niemal 100 kalorii. Z tego właśnie powodu dietetycy porównują banany do słodkich batoników. Mimo 2,6 g błonnika oraz prawie 23 g węglowodanów banany nie są produktem dla osób z nadwagą. Niemniej w niewielkiej ilości powinien jeść je każdy, szczególnie zieloną, niedojrzałą odmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *