Kombucha – grzybek herbaciany

Kombucha
fot. Green Art Photography/bigstockphoto.com

Kombucha, inaczej grzyb herbaciany lub grzybek japoński, znana jest od ponad dwóch tysięcy lat. Niegdyś bardzo popularna w Chinach, Japonii, Korei oraz Rosji, w Polsce natomiast stosowana do momentu wprowadzenia do sprzedaży Pepsi-Coli i Coca-Coli. Ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych napój z kombuchy nazywany jest eliksirem życia.

Kombucha to kolonia żyjących w symbiozie bakterii i drożdży. Ma galaretowatą konsystencję i przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje. Grzybek dodawany jest do posłodzonej herbaty, w której zapoczątkowuje proces fermentacji. W ten sposób otrzymujemy napój, zawierający mnóstwo witamin, minerałów oraz kwasów organicznych. Zawiera jednak również alkohol i kofeinę, z tego powodu nie powinno się podawać go dzieciom.

Właściwości kombuchy

Napój z kombuchy ma orzeźwiający, słodko-kwaśny smak. Polecany jest jako panaceum na wszelkie dolegliwości organizmu. Jest bogaty w witaminę C, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), magnez, cynk, wapń, żelazo i miedź.

Witamina C – jeden z głównych antyoksydantów – zwalcza wolne rodniki i zapobiega starzeniu się skóry. Uczestniczy w procesie powstawania czerwonych krwinek oraz zwiększa przyswajalność żelaza. Witaminy z grupy B wspomagają układ nerwowy, prawidłową przemianę materii oraz wzrost dzieci. Magnez (podobnie jak cynk) bierze udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Uczestniczy w transporcie energii do tkanek i komórek. Odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Cynk wzmacnia włosy i paznokcie, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu walczy ze starzeniem się skóry. Wspomaga też leczenie depresji i demencji. Wapń wzmacnia nasze kości i zęby, koi nerwy i zapewnia spokojny sen. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, transportującej tlen po organizmie. Pobudza układ immunologiczny, bierze udział w regeneracji tkanek, walczy z wolnymi rodnikami. Jest niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Napój z kombuchy zawiera liczne kwasy organiczne – octowy, mlekowy, glukonowy, glukoronowy, węglowy, szczawiowy i foliowy. Kwas glukoronowy detoksykuje organizm. Kwas foliowy wspomaga produkcję czerwonych krwinek, bierze udział w formowaniu DNA i powstawaniu układu nerwowego u płodu. Redukuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu, w tym rozszczepu kręgosłupa oraz bezmózgowia.

Napój zawiera też kwasy nukleinowe, przechowujące informację genetyczną i uczestniczące w produkcji białek. Bogaty jest również w aminokwasy – składniki budulcowe wszystkich białek. Aminokwasy stymulują układ hormonalny i przyspieszają regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

Działanie lecznicze i profilaktyczne

Dzięki zawartości wszystkich tych składników napój z kombuchy posiada szerokie właściwości lecznicze. Polecany jest osobom cierpiącym na bezsenność i utratę pamięci, poprawia koncentrację i łagodzi nerwy. Pobudza apetyt i obniża poziom cholesterolu we krwi. Reguluje pracę układu pokarmowego i wspomaga proces trawienia. Oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji, wzmacnia układ odpornościowy, a także przywraca naturalną florę bakteryjną po stosowanej antybiotykoterapii.

Badania naukowców Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykazały, że napój z kombuchy reguluje metabolizm, oczyszcza krew i zmniejsza poziom kwasowości organizmu, a ponadto podnosi poziom energii.

Napój poleca się stosować w zespole chronicznego zmęczenia, a także kobietom skarżącym się na dolegliwości wynikające z zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Łagodzi ponadto objawy artretyzmu i reumatyzmu oraz – spalając tkankę tłuszczową – pomaga w odchudzaniu.

Badacze z Indii udowodnili, że napój z kombuchy pomaga leczyć wrzody żołądka. Pojawiają się również opinie, że jest pomocny w leczeniu cukrzycy, AIDS oraz nowotworów. Nie istnieją jednak jak dotąd żadne badania potwierdzające te rewelacje.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *