Dieta pegan

Dieta pegan
Subbotina Anna/bigstockphoto.com

Dieta pegan uważana jest za jedną z najzdrowszych diet świata. Nie akceptuje ona bowiem w codziennym jadłospisie żadnych konserwantów, cukrów, dodatków czy też przetworzonej żywności. Stanowi natomiast połączenie diety wegańskiej, opartej wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, oraz diety paleo, opartej na mięsie i rybach. W codziennym jadłospisie powinno się jeść produkty roślinne (75%), zaś białko zwierzęce należy traktować tylko jako dodatek do warzyw.

Dieta pegan narodziła się w głowie doktora Marka Hymana, zajmującego się m.in. badaniem wpływu jedzenia na nasze zdrowie. Hyman spopularyzował ją przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku, po wydaniu książki pt. „UltraMetabolizm”.

Podczas jej stosowania zaleca się spożywanie żywności nieprzetworzonej i należy unikać cukrów, konserwantów oraz sztucznych dodatków.

Co można jeść?

Produktami dozwolonymi są tłuszcze: olej orzechowy, oliwa z oliwek, awokado, olej z pestek dyni wytłaczany na zimno oraz, co ciekawe, smalec, lecz tylko z pewnego źródła. Głównym składnikiem posiłków są kolorowe warzywa (50-75%), resztę miejsca można wypełnić dzikim ryżem, słodkimi ziemniakami, a także tłustymi, morskimi rybami i mięsem (choć nie gra ono tu roli głównej). Warto wzbogacić dietę o nasiona, orzechy i pestki (m.in. ziarna sezamu, pestki dyni, siemię lniane), a także jaja. Można spożywać tylko proste cukry roślinne – należy odstawić wszystkie cukry rafinowane ze sklepu. Jeżeli musimy słodzić, to używajmy miodu lub syropu z agawy, ale tylko w śladowych ilościach.

Czego należy unikać?

Nie wolno przesadzać z nabiałem oraz roślinami strączkowymi. Jeśli nie będziemy potrafili zrezygnować z nabiału, to możemy sięgać po produkty z mleka koziego, lecz tylko te ekologiczne. Należy też unikać glutenu, mąki pełnoziarnistej. Dieta pegan zakazuje wszelkiej konserwowanej żywności. Zakazane są też tłuszcze typu margaryna, olej sojowy, kukurydziany.

Dla kogo?

Dieta pegan nie tylko może zredukować naszą masę ciała, ale również posiada korzystny wpływ na nasze zdrowie. Polecana jest przede wszystkim diabetykom, ponieważ opiera się na produktach o niskiej wartości glikemicznej oraz ogranicza cukier. Dobra jest też dla osób zmagających się z alergiami oraz chorobami serca i ze strony układu krążenia (duża ilość produktów bogatych w kwasy omega-3). Mogą również po nią sięgnąć sportowcy oraz wszyscy ci, którzy kochają mięso i chcieliby poczuć się lżej, zdrowiej.

Jadłospis

Na śniadanie zazwyczaj zjada się białkowe smoothie z dodatkiem orzechów, ziaren, pestek, owoców jagodowych, masła kokosowego lub migdałowego oraz niesłodzonego mleka migdałowego. Przykładowy obiad zawiera dużą sałatkę z awokado i pestkami dyni oraz dzikim łososiem lub sardynkami. Na kolację można przygotować coś z ryby, ekologicznego kurczaka czy jagnięciny z dodatkiem sporej ilości ciemnozielonych liściastych warzyw, dyni i pieczonych grzybów.

Dieta ta wymaga od nas dyscypliny oraz kontrolowania tego, co jemy. Można spożywać wyłącznie produkty nieprzetworzone, pozbawione barwników, konserwantów, sztucznych substancji słodzących, od sprawdzonych dostawców i całkowicie naturalne (np. owoce, warzywa, mięso, ziarna, orzechy). Owoce i warzywa jedzmy jak najświeższe, najlepiej te regionalne oraz koniecznie z niskim indeksem glikemicznym. Dieta pegan to dieta lekka, a jednocześnie sycąca i nie powodująca obciążenia żołądka.

Zwolennicy diety pegan podkreślają, iż stosowanie jej reguł nie tylko pozwala na wysmuklenie sylwetki, ale także poprawia zdrowie oraz wpływa korzystnie na samopoczucie. Pamiętajmy jednak o słuchaniu własnego organizmu, gdyż nie zawsze zmiana nawyków żywieniowych pozytywnie wpływa na danego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *