Dieta na obniżenie cholesterolu

Fresh organic vegetables ane fruits on wood table  in the garden

Niezdrowy tryb życia, używki, dieta oparta na przetworzonych produktach – w XXI wieku bardzo łatwo zapaść na choroby cywilizacyjne. Znaczącym problemem wielu osób jest podwyższony poziom cholesterolu, który może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. nadciśnieniem, miażdżycą, a nawet zawałem serca. Cholesterol jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale gdy jest go za dużo, negatywnie działa na pracę narządów wewnętrznych. To oznacza też, iż w naszej diecie brakuje błonnika i ważnych witamin.

Proces transportowania cholesterolu do wątroby, w której jest niezbędny przy produkcji kwasu żółciowego, należy do skomplikowanych. Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu – korzystny i „zły” dla naszego zdrowia. Frakcja LDL jest przyczyną wszystkich dolegliwości układu krwionośnego, natomiast frakcja HDL potrzebna jest do prawidłowego działania wątroby i innych narządów. Cholesterol jako związek tłuszczowy nie rozpuszcza się w krwi, dlatego namiar złego cholesterolu, którego organizm nie jest w stanie wydalić, osadza się w naczyniach krwionośnych, tworząc bardzo groźne złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi. Osadzony w tętnicach cholesterol uniemożliwia swobodny przepływ krwi.

Właściwy poziom cholesterolu w organizmie można utrzymać unikając tłustych potraw oraz regularnie uprawiając sport, np. szybki marsz, jazdę na rowerze, pływanie lub aerobik trzy razy w tygodniu. Zdrowa dieta, dzięki której dostarczać będziemy jedynie niezbędnego dla organizmu cholesterolu, powinna być bogata w ryby, warzywa, owoce oraz oliwę. Na liście zakazanych produktów znajdują się tłuste wędliny, czerwone mięso, masło, smalec, śmietana i żółty ser. Ponadto należy unikać białego pieczywa, alkoholu, wszelakich fast-foodów oraz słodyczy. Poszczególne produkty posiadają bardzo cenne właściwości, neutralizują bowiem działania „złego” cholesterolu, dostarczając jednocześnie potrzebne związki mineralne.

1. Kwas gamma-linolenowy (GLA) i kwasy omega-3

Do codziennego jadłospisu warto dodać wiesiołek, gdyż zawiera on cenne kwasy nienasycone, w tym właśnie kwas gamma-linolenowy, które pomagają wyrównać poziom tłuszczów, a tym samym zmniejszą ryzyko wystąpienia miażdżycy. Zawartość trójglicerydów będzie niższa również za sprawą tłustych ryb morskich i oleju rzepakowego, które zawierają kwasy omega-3.

2. Karnityna

Chude mięso jest niezbędne w walce z cholesterolem, ponieważ zawiera karnitynę, dzięki której gospodarka tłuszczowa w organizmie jest ustabilizowana.

3. Allicyna

Codziennie warto zjeść trzy ząbki czosnku, bo to dostarcza cenny aminokwas   – allicynę, dzięki któremu poziom cholesterolu można obniżyć nawet o 10 proc.

4. Beta-karoten

Warzywa jak marchew, zielona pietruszka, sałata, brokuły oraz pomidory bogate są beta-karoten, który eliminuje wolne rodniki oraz twarzy barierę ochroną dla frakcji HDL.

5. Błonnik pokarmowy

Do diety koniecznie trzeba włączyć jabłka, szpinak, bób, fasolkę szparagową oraz kapustę, gdyż są one źródłem błonnika pokarmowego, który znacząco obniża stężenie cholesterolu we krwi.

6. Witamina C i E

Przeciwnikami wolnych rodników są witaminy, które można odnaleźć w owocach i warzywach, m.in. w czarnej porzeczce, kalafiorze, papryce oraz soi, kiełkach pszenicy i ziarnach zbóż.

7. Sterole i stanole roślinne

Szybkie obniżenie poziomu cholesterolu, o nawet 15 procent, możliwe jest dzięki spożywaniu steroli roślinnych, które dostępne są w warzywach liściastych, specjalnych jogurtach Pro- Activ i margarynach.

8. Likopen i luteina

Na liście prozdrowotnych produktów znajdują się również dojrzałe pomidory, dynia, jarmuż, ponieważ zawierają ważne przeciwutleniacze.

9. Flawonoidy

Serce i tętnice ochronimy za sprawą cebuli, fasoli, herbaty, winogron i grejpfrutów, gdyż produkty te bogate są w związki fenolowe.

10. Polifenole

Dietę należy uzupełnić o sok z aronii i czerwone wino, które zawierają polifenole, niezastąpione w usuwaniu złogów tłuszczowych w tętnicach.

1 Comment

  1. Rzeczywiście kwasy omega 3 wspaniale pomagają, jednak tu wskazujecie na olej rzepakowy zawierający kwasy ALA, a zbawienny jest ten z ryb DHA, mogę to potwierdzić ponieważ po jakimś czasie brania Gold Omega 3 unormował mi się cholesterol i jak patrzę wstecz, to czuję się znacznie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *