Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura to niekonwencjonalna metoda leczenia, ciągle niedoceniana przez medycynę tradycyjną. Ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Ci, którzy wierzą w jej zbawienne działanie na organizm twierdzą, że jest ona doskonałą alternatywą dla przeciwbólowych środków farmakologicznych. Dla wielu jest ostatnią deską ratunku.

Zalecana jest przede wszystkim przy leczeniu:

  • schorzeń kręgosłupa,
  • problemów ze wzrokiem,
  • nerwobóli,
  • chorób jamy ustnej i układu oddechowego,
  • urazów sportowych,
  • w dysfunkcjach wszystkich układów organizmu,
  • jest też skuteczną metodą pomagającą w terapii antynikotynowej.

Przewlekłe dolegliwości i permanentne bóle wymagają serii zabiegów, mniejsze schorzenia mogą ustąpić nawet po kilku seansach.

Prawidłowo wykonana akupunktura nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego zawsze przed oddaniem się w ręce akupunkturzysty warto sprawdzić jego uprawnienia. Akupunktura polega na wkłuwaniu w ciało, a konkretnie w dokładnie określone zakończenia nerwowe, tzw. punkty akupunkturowe, jednorazowych igieł o średnicy 0,25 mm. Punkty akupunkturowe leżą w obrębie kilku meridan, czyli dróg przepływu energii. Odpowiednio pobudzone nerwy w zakresie danej meridiany wzmagają prawidłowy przepływ energii, który zapewnia sparwne funkcjonowanie poszczególnych organów. Przeważnie zabieg jest bezbolesny, w szczególnych przypadkach pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort – mrowienie, przechodzący przez ciało prąd, uczucie odrętwienia.

Standardowy zabieg opiera się na 10 wkłuciach w wybrane przez akupunkturzystę punkty. W wymagających większej interwencji przypadkach liczba igieł może być dwukrotnie większa. Przeciętnie jeden seans trwa krócej niż godzinę, chyba że jest to pierwsza wizyta, wtedy akupunkturzysta musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, zbadać go, ustalić metodę leczenia, wybrać odpowiednie punkty akupunkturowe. Podczas zabiegu pacjent ie może się ruszać. Może jedynie siedzieć z wyprostowanymi plecami bądź leżeć na brzuchu.

Leczenie akupunkturą swoje korzenie ma we Wschodzie. Metodę tę opracowano w starożytnych Chinach doceniając jej niezwykłe właściwości znieczulające. Dzięki swojej skuteczności metoda ta przetrwała do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *