Refleksoterapia

Refleksoterapia

 

Refleksoterapia zaliczana jest do coraz popularniejszych metod współczesnej medycyny alternatywnej. Ta naturalna forma lecznictwa ma poprzez oddziaływania na organizm ludzki różnymi bodźcami naciskowymi (igła, masaż) zwalczyć określone dolegliwości. W skład refleksoterapii wchodzi akupresura oraz masaż punktowy wielu części całego ciała.

Odpowiednie naciskanie na określone miejsca w ludzkim ciele, które znajdują się przede wszytskim na dłoniach, twarzy, stopach, pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować choroby różnych narządów. Do najefektywniejszych i najpowszechniejszych sposobów zaliczyć można akupresurę stóp.

Kolebką refleksoterapii są Chiny, gdzie ta metoda rozwinęła się około 5000 r. p.n.e. O właściwościach punktowego masażu stopu wiedzieli już Indianie z Ameryki Północnej, którzy wykorzystywali akupresurę jako jedną z metod uzdrowiskowych. Informacje o dobroczynnych właściwościach masażu punktowego można znaleźć również w mitologii greckiej i starożytnej kulturze Egiptu.

Refleksoterapia polega na masażu odruchowych sfer ludzkiego organizmu, które połączone są z kanałami energetycznymi, zwanymi meridianami. Wówczas do działania w postaci samoregeneracji zostają pobudzone inne narządy. Dlatego też refleksoterapia może być stosowany w każdym przypadku. Nieistotny jest wiek lub rodzaj choroby oraz jej stadium. Metoda ta może być stosowany jako element profilaktyki zdrowotnej oraz jako część kuracji medycznej.

Zabiegi refleksoterapeutyczne wykonywane są w specjalnych gabinetach, zajmujących się medycyną naturalną. Najlepsze efekty przynosi cykliczna terapia, w kutej powinno znaleźć się minimum 10 masaży terapeutycznych. Najpierw odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu. W kolejnym etapie kuracji odstęp między zabiegami są stopniowo wydłużane.

Efektem zabiegów refleksoterapeutycznych jest nie tylko uśmierzenie bólu, relaks i leczniczy wpływ na zmiany chorobowe, dodatkowo refleksoterapia jest pomocna przy bezsenności. Terapia masażem punktowym może znacząco poprawić jakość oraz długość snu. Po akupresurze sen będzie głębszy i jednostajny. Wpływ na to ma przede wszystkim relaksujący charakter terapii, który pozwala w pełni odpocząć organizmowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *