Praca przy biurku nie służy zdrowiu

Praca przy biurku nie służy zdrowiu

Wielu z nas spędza w pozycji siedzącej dużą część swojego dnia. Skutki długotrwałej pracy przy biurku, takie jak ból pleców czy nadgarstków, możemy odczuć niemal od razu. Okazuje się jednak, że taki tryb życia grozi dużo poważniejszymi konsekwencjami niż chwilowe dolegliwości. Zobacz, jak się przed nimi uchronić.

Jak długotrwała praca przy biurku wpływa na zdrowie?

Spędzanie długiego czasu w pozycji siedzącej, wpatrywanie się w monitor i brak ruchu może skutkować wieloma schorzeniami – od chwilowych bólów aż po poważne dolegliwości. Ich lista jest całkiem długa, a dwie najpopularniejsze grupy stanowią zaburzenia ortopedyczne i okulistyczne, ponieważ ten rodzaj pracy najbardziej obciąża kręgosłup i oczy.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej przy biurku bardzo często powoduje bóle pleców, nadgarstków, dłoni i stóp. Odczuwamy wtedy nieprzyjemne drętwienie i opuchliznę kończyn. Są one również narażone na powstawanie żylaków. Następstwem złego ułożenia nadgarstków podczas sterowania myszką może być zespół cieśni nadgarstka. Natomiast zła pozycja przed komputerem powoduje zwyrodnienia kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. Problemy z układem mięśniowym oraz szkieletowym nazywane są Cumulative Trauma Disorders (CTD). Są to dolegliwości powodowane mikrourazami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że poważne objawy ujawniają się dopiero po jakimś czasie.

Długotrwałe korzystanie z komputera jest też niekorzystne dla wzroku. Może powodować Computer Vision Syndrome (CVS), czyli zespół problemów z oczami i widzeniem. Jego objawy to np. zaburzenia widzenia, suchość i podrażnienie oczu, podwójne widzenie i rozmywanie się obrazu. Długie wpatrywanie się w monitor przyczynia się również do zmniejszenia częstotliwości mrugania oczami, co jest niekorzystne dla gałek ocznych.

Jak zapobiegać?

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele ze schorzeń spowodowanych długotrwałą pracą przy komputerze jest nieodwracalne, dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwko nim. Na co należy zwrócić uwagę:

  • Ustawienie narzędzi w miejscu pracy – ekran, klawiatura i pracownik powinny znajdować się w linii prostej. Klawiatura musi leżeć na poziomie łokcia lub lekko niżej. Najlepsza odległość od pracownika do monitora to odległość wyciągniętej ręki.
  • Krzesło i pozycja siedzenia – krzesło w miejscu pracy należy dopasować do swojej sylwetki. To właśnie od fotela w dużej mierze zależy prawidłowa postawa podczas siedzenia. Tułów nie powinien być skręcony, a stopy muszą mocno opierać się na podłodze. Nie należy siedzieć z nogą założoną na nogę, aby nie dopuszczać do nacisku na tętnice znajdujące się pod kolanami. W sklepie można nabyć specjalne podkładki na krzesło, które właściwie ustawiają odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Przerwy – w pracy siedzącej należy robić przerwy co godzinę minimum na 5 minut. Warto się wtedy przejść i porozciągać.
  • Oczy – Trzeba pamiętać o ćwiczeniach oczu (np. patrzeniu przez okno, zataczaniu ósemek gałkami ocznymi) oraz o regularnym mruganiu.
  • Aktywny wypoczynek – po pracy zamiast leżenia przed telewizorem warto wybrać aktywną formę wypoczynku, która wzmocni nasze ciało i dotleni organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *