Pędy młodego jęczmienia

Pedy mlodego jeczmienia
fot. Kesu01/bigstockphoto.com

Pędy młodego jęczmienia mogą  okazać się remedium na choroby cywilizacyjne. Ta dietetyczna nowinka zdobywa coraz większe rzesze fanów. Jej największą zaletą jest to, że jest całkowicie naturalna, a oczyszcza, odkwasza i odchudza organizm. Czego chcieć więcej?

Czym właściwie jest ten specyfik?

Młodą trawę jęczmienną można kupić w kapsułkach lub proszku. W jej skład wchodzi ususzony wyciąg z mniej więcej siedmiodniowych listków jęczmienia. Aby zachować wszystkie walory odżywcze, pędy suszy się w małej temperaturze i bardzo szybko, żeby uniknąć utlenienia składników odżywczych. Taki sposób obróbki sprzyja zachowaniu dużej ilości witamin i substancji odżywczych. Liofiliozowny proszek z pędów można zmieszać z wodą i uzyskać niezwykły witaminowy koktajl. Można je również wyhodować samemu. Nasiona są do kupienia w sklepie ze zdrową żywnością. Należy je wysiać w szklanym pojemniku pokrytym watą. Kiełki chrońmy przed pełnym słońcem, gdyż może wówczas powstać pleśń. Pozostaje nam podlewać je i czekać na efekty! Kiełki można dodawać do sałatek, zup, kanapek i przeróżnych dań oraz przekąsek.

Co wchodzi w skład pędów jęczmienia i świadczy o jego unikalnych właściwościach?

Przede wszystkim chlorofil. Ten zielony barwnik przyśpiesza gojenie się ran, działa dezynfekująco. Usuwa nieprzyjemny oddech i przykry zapach ciała. Zatrzymuje nadmierny rozrost bakterii w ranach. Oczyszcza też system pokarmowy z grzybów i drożdży. Leczy próchnicę. Działa przeciwzapalnie, przeciwdziała stanom zapalnym w obrębie jamy ustnej, skóry, przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych oraz stawów. Wzmacnia układ naczyniowy. Chlorofil również odkwasza organizm, co jest szczególnie istotne z tego powodu, że nasza dieta przeważnie jest bogata w produkty kwasotwórcze. Ma on także działanie odmładzające. Aktywuje enzymy do wytwarzania witaminy A, K i E. Przeciwdziała szkodliwemu promieniowaniu (w tym – elektromagnetycznemu). Poprawia pracę wątroby i aktywuje rozwój pozytywnej flory bakteryjnej w jelitach. Pobudza produkcję hemoglobiny, przez co krew jest lepiej natleniona. Zapobiega też anemii.

Pędy jęczmienia są dobrym źródłem żelaza, zawierają go więcej niż szpinak. Mają też wysoką zawartość witamin, szczególnie: C, E i witamin z grupy B: B1, B2, B3, B6. O ile podczas przetwarzania owoców i warzyw spada w nich zawartość wyżej wspomnianych witamin, to w pędach młodego jęczmienia pozostaje on prawie bez zmian. Zawierają one również ponad 20 różnych enzymów, które regulują wszystkie najważniejsze funkcje życiowe. Dodatkowo są cennym źródłem ważnych składników odżywczych: selenu, potasu, wapnia i magnezu, a także kwasu foliowego, krzemu, cynku i beta-karotenu. Dzięki mukopolisacharydom wzmacniają tkanki i narządy wewnętrzne oraz obniżają poziom tłuszczu we krwi. Ich kolejna właściwość to działanie utleniające. Większość preparatów tego typu na rynku uzyskuje się ze zwierząt, ale naukowcy coraz bardziej polecają te pochodzenia roślinnego.

Działanie pędów młodego jęczmienia

Pędy młodego jęczmienia świetnie wspomagają odchudzanie. Zawierają dużo błonnika, który reguluje procesy trawienne, oczyszcza jelita z zalegających tam resztek przemiany materii oraz zmniejsza apetyt. Zalecane są też osobom mającym problemy z gospodarką lipidową.

Co decyduje o rosnącej popularności młodego jęczmienia?

Jest on produktem w 100% roślinnym i łatwo przyswajalnym przez organizm. Spożywanie go w postaci kiełków intensyfikuje jego działanie, bo zawierają one witaminy oraz mikro – i makroelementy w mocniejszej, bardziej skondensowanej postaci. Oczyszcza on organizm z toksyn, przez co pomaga we wchłanianiu się składników odżywczych i regulacji procesów metabolicznych. Przyśpiesza metabolizm i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dzięki zawartości aminokwasów i działaniu detoksykacyjnemu, wpływa też pozytywnie na nasze samopoczucie – poprawiają koncentrację i odporność na stres.

Komu poleca się młode pędy jęczmienia?

W zasadzie wszystkim, a szczególnie osobom na diecie odchudzającej, diabetykom, osób z podwyższonym cholesterolem, anemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *