Olej rydzowy

Olej rydzowy

Olej rydzowy należy do tej grupy olejów, które wykazują wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Ciekawostką jest, że został wpisany na listę tradycyjnych produktów województwa wielkopolskiego. A jego prozdrowotne właściwości potwierdzono w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie.

O wyjątkowości oleju rydzowego świadczy:

  • smak i zapach,
  • barwa,
  • skład fizyko-chemiczny,
  • długi termin przechowywania.

Olej rydzowy pozyskuje się z oleistej, dziko rosnącej rośliny (lnicznika siewnego), która jest spokrewniona z rzepakiem. Tłoczony jest na zimno. Stanowi przejrzystą ciecz, z niewielką ilością osadu na dnie. Jego barwa waha się od złocistej do czerwonobrunatnej. Na kolor oleju wpływa również sposób podgrzania nasion. Olej rydzowy wyróżnia się specyficznym posmakiem. Wyczuwalna jest w nim nutka cebuli i gorczycy. Posiada również mocny, soczysty aromat.

Cenny skład oleju rydzowego

Olej rydzowy stanowi bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera 45% kwasów omega-3, które spowalniają proces starzenia się komórek, obniżają poziom trójglicerydów we krwi, a także stanowią ochronę przed nowotworami oraz zawałami. Olej rydzowy stanowi jedno z najbogatszych, znanych, roślinnych źródeł kwasów omega-3. Kwasy te posiadają silne właściwości dietetyczne. Dodatkowo olej rydzowy zawiera 15% kwasów omega-6. Warto nadmienić, że wystarczy już jego jedna łyżeczka, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli zaś chodzi o dawki lecznicze to specjaliści rekomendują przyjmowanie oleju rydzowego o wartości 5-10 gram, dwa razy dziennie (najlepiej na czczo).

Olej rydzowy stanowi bogate źródło witaminy A oraz witamin z grupy B. Poza tym zawiera bogactwo mikro- i makroelementów, lecytynę oraz przeciwutleniacze (w szczególności witaminę E). Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce, ponieważ pozytywnie wpływa na wygląd skóry.

Godny uwagi jest fakt, że skład kwasów tłuszczowych w oleju rydzowym jest cenniejszy niż tych, które występują np. w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym czy rzepakowym. To właśnie sam skład oleju rydzowego sprawia, że wykazuje on długi okres przydatności do spożycia (nawet do sześciu miesięcy).

Olej rydzowy doceniany jest również w gastronomii. Należy do popularnych olejów spożywczych, w szczególności wykorzystywany jest podczas postów. Dzięki swojemu korzennemu smakowi, ubogaca sałatki ziemniaczane i warzywne. Stanowi doskonały dodatek do kasz, serów oraz pieczywa.

Organizm w dobrej formie

Olej rydzowy posiada wiele zastosowań prozdrowotnych. Wpływa na proces gojenia ran, wszelkich owrzodzeń oraz oparzeń. Dodatkowo usuwa objawy atopowego zapalenia skóry, dermatozy i wypryski. Ponadto przyspiesza wydzielanie żółci. Olej rydzowy chroni wątrobę, trzustkę, serce, jelita, a także nerki. Osłabia objawy artretyzmu i reumatyzmu, jak również alergii. Reguluje poziom lipidów, cukru i cholesterolu we krwi. Badania przeprowadzone w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie wskazały, że u osób, które przez okres dwóch tygodni regularnie spożywały olej rydzowy, nastąpił spadek złego cholesterolu (LDL) aż o 12%.

Olej rydzowy jest laureatem wielu nagród, co świadczy o jego wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych oraz wielości zastosowań. W 2009 roku został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej w charakterze Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności w kategorii oleje i tłuszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *