Likopen – przeciwutleniacz antynowotworowy

Pomidor - cenne źródło likopenu

Jakie produkty powinny znaleźć się w naszej diecie, by jak najlepiej zadbać o zdrowie? Wiadomo, że warzywa i owoce to podstawa. Poza tym zielona herbata, miód i czosnek chronią nas przed wirusami. Ważnym składnikiem, zawartym w różnych produktach jest likopen, naturalny barwnik roślinny, który zapewnia nam ochronę przed wolnymi rodnikami oraz wspomaga pracę układu krwionośnego i kostnego. Źródłami likopenu są głównie pomidory oraz owoce dzikiej róży, arbuzy i czerwone grejpfruty.

Likopen jako antyoksydant zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Potwierdzają to liczne badania. Składnik ten chroni przede wszystkim przez rakiem prostaty, piersi, żołądka, płuc, jelita grubego i skóry, dlatego powinien znajdować się w diecie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wysoka zawartość likopenu we krwi działa niczym bariera nawet przy paleniu nikotyny, piciu alkoholu czy narażaniu się na promieniowanie UV. Ochrona przed nowotworami to niejedyna prozdrowotna właściwość likopenu:

  • Zmniejszanie stanów zapalnych, które występują np. w jamie ustnej. Likopen wykazuje bowiem silne działania przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
  • Chroni układ sercowo-naczyniowy u osób chorych na cukrzycę, nie dopuszczając do zmian w naczyniach krwionośnych.
  • Nie dopuszcza do powstawania zakrzepów żylnych oraz rozwoju komórek odpowiedzialnych za miażdżycę.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, chroni układ krążenia przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
  • Zwarte w likopenie karotenoidy, m.in. beta-karoten i witamina A, chronią skórę przez promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto pozytywnie wpływają na stan cery, sprawiając że jest gładsza i bardziej sprężysta.
  • Likopen chroni nasze oczy przez zwyrodnieniem, które w konsekwencji mogą doprowadzić do utraty wzroku u osób starszych.
  • Nie dopuszcza do utraty tkanki kostnej, co jest bardzo ważne w przypadku osób po siedemdziesiątym roku życia, gdzie ryzyko osteoporozy jest bardzo wysokie.
  • Zwiększa wydajność plemników. Regularne spożywanie likopenu pozwala pozbyć się problemów z zapłodnieniem.

Powyższa lista świadczy o tym, że likopen pozwala zachować młodość i zdrowie na długie lata. Dlatego też koniecznie trzeba go uwzględnić w codziennym jadłospisie. Co ciekawe, jego zawartość zwiększa się po obróbce termicznej. Przykładem są pomidory, bo w świeżych owocach (w 100 g) znajduje się około 3 mg likopenu, natomiast w ketchupie czy sosie pomidorowym nawet pięć razy więcej! Zupa pomidorowa oraz świeży sok również zawierają dużego prozdrowotnego składnika – 8 mg. O połowę mniej jest go w 100 g arbuza i czerwonych grejpfrutów. Ale nawet taka dawka pozwoli ochronić nasz organizm przed negatywnymi skutkami stresu i rozwojem groźnych chorób.

Warto pamiętać, że likopen jest rozpuszczalny w tłuszczach, co oznacza, że lepiej będzie przyswajalny przez nasz organizm z dodatkiem oliwy z oliwek. Podając półmisek pomidorów z bazylią, skrop je oliwą. Wówczas będziesz mieć pewność, że organizm otrzyma pokaźna dawkę wyjątkowo cennego antyoksydantu, który korzystnie wypłynie na pracę narządów wewnętrznych oraz wygląd skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *