Krioterapia

Krioterapia

Niska temperatura może mieć zbawienne dzianie. Choć nie kojarzy się z niczym przyjemnym to jednak ma bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm. Stąd wykorzystanie jej do różnych zabiegów kosmetycznych oraz leczniczych. Jednam ze sposobów łagodzenia dolegliwości bólowych jest krioterapia – zabieg, w trakcie którego wykorzystuje się właśnie działanie niskiej temperatury na organizm. Na czym on polega?

Krioterapia – co to jest?

Krioterapia jest sposobem leczenia wszelkich stanów zapalnych oraz bólowych. Znacząco wspomaga ona proces regeneracji tkanek. Organizm, podczas kontaktu z niską temperaturą, zaczyna się bronić. Proces ten polega na gwałtownym zwężaniu się naczyń krwionośnych a następnie ich powolnym rozszerzaniu się, dzięki czemu krew zaczyna lepiej i szybciej krążyć. Wszystko po to, aby szybciej dostarczyć tkankom jak największą ilość niezbędnych do regeneracji substancji.

Na czym polega krioterapia?

Istnieje kilka sposobów przeprowadzania tego zabiegu. Pierwszym jest leczenie kompleksowe w kriokomorze. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować – należy być całkowicie suchym, osłonić dłonie, stopy oraz głowę, założyć specjalną maseczkę na buzię i bezwzględnie pozbyć się całej biżuterii. Zabieg polega na wejściu do niewielkiego pomieszczenia, w którym następnie temperatura powietrza jest obniżana nawet do -60 stopni Celsjusza! Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu. Jednorazowa wizyta jest krótka – trwa do 3 minut.

Innym sposobem jest krioterapia miejscowa, czyli wykonywana na konkretnym obszarze ciała. Polega na schładzaniu go poprzez rozprowadzaniu ciekłego azotu ruchami okrężnymi. Zabieg wykonywany powinien być tylko przez specjalistów (fizjoterapeutów). Trwa on, w zależności od potrzeb i zaleceń, od kilku sekund do pół godziny. Z racji tego, że krioterapia miejscowa wykonywana jest jedynie na pewnym obszarze ciała, nie będzie ona miała działania ogólnoustrojowego.

Krioterapia – jakie są efekty?

W zależności od wybranego zabiegu, efekty mogą być różne. Przy regularnych zabiegach dobroczynne działanie lodowatego powietrza w kriokomorze obejmuje:

  • zmniejszenie obrzęków,
  • pozbycie się dolegliwości bólowych i stanów zapalnych,
  • poprawę nastroju,
  • uczucie odprężenia,
  • zniwelowanie sztywności oraz przykurczów mięśni i stawów,
  • złagodzenie objawów menopauzy,
  • powstrzymanie rozwoju chorób zwyrodnieniowych.

Inaczej, bo mniej ogólnie, działa krioterapia miejscowa. Jednak i w tym przypadku można spodziewać się szeregu pozytywnych zmian na obszarze, w którym wykonywany jest zabieg. Należą do nich:

  • wyleczenie stanów zapalnych,
  • zniwelowanie bólu,
  • rozprężenie mięśni,
  • szybsza regeneracja tkanek.

Krioterapia jest doskonałym zabiegiem leczniczym stosowanym od wielu lat. Jest wykorzystywana m.in. w rehabilitacji medycznej i fizjoterapii. Korzystają z niej chociażby sportowcy, narażeni na ciągłe urazy. Choć od wieków znane jest dobroczynne działanie tej metody,  warto pamiętać o tym, że istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania. Krioterapia nie powinna być wykonywana przy nowotworach, zaburzeniach ciśnienia, chorobach serca, problemach z krążeniem, nadczynności tarczycy, wszelkich uszkodzeniach skóry, anemii, obrzękach żył, nadmiernej potliwości oraz w ciąży. Osoby, które mają klaustrofobię, powinny również rozważyć korzystanie z kriokomory ze względu na małą przestrzeń w jej wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *