Kontrowersje wokół GMO

Kontrowersje wokół GMO

GMO to skrót, który wzbudza wiele kontrowersji i powoduje nieustające dyskusje na całym świecie, ale czy tak naprawdę wiemy o czym jest mowa i skąd dookoła tego tematu tyle emocji?

GMO (skrót od ang. Genetically Modified Organisms) to organizm, inny od ludzkiego, który został zmodyfikowany genetycznie w sposób, który nie zachodzi w warunkach naturalnych. Podobne zabiegi były prowadzone od wielu lat, krzyżowano różne odmiany pomiędzy sobą, by uzyskać pożądane cechy lub wyeliminować te niekorzystne – za przykład można podać chociażby truskawkę, która pochodzi ze skrzyżowania dwóch odmian poziomki. Naukowcy ingerują w organizmy zwierząt, by otrzymać takie o preferowanych cechach hodowlanych – zdrowsze, szybciej rosnące. Podobnie jest w przypadku roślin, wprowadza się zmiany, by powstały takie, które będą odporne na szkodniki i herbicydy, o zwiększonej tolerancji na zmiany klimatyczne czy chociażby przedłużonej ważności.

Skąd zatem kontrowersje? Stąd, że jedną rzeczą jest krzyżowanie w obrębie jednego gatunku, a inną wprowadzanie metodą laboratoryjną do fragmentów DNA danego organizmu cech, które nie pojawiłyby się tam w naturalny sposób.

Modyfikacje genetycznie dotyczą wielu obszarów, jednak najgłośniej mówi się o tych, które dotyczą żywności. Co prawda GMO używane jest przy produkcji leków, które ratują ludzkie życie, jednak istnieje różnica pomiędzy wprowadzaniem zmian w ograniczonej przestrzeni laboratoryjnej, a uprawianiem żywności zmodyfikowanej w otwartym środowisku, gdzie może się ona samorzutnie rozprzestrzeniać i wymknąć się spod kontroli.

Między innymi z tego powodu Rada Ministrów przyjęła w styczniu tego roku rozporządzenia zakazujące uprawy dwóch genetycznie modyfikowanych gatunków roślin: kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Obawiano się, że uprawa tych odmian kukurydzy spowoduje zanieczyszczenie jej pyłkiem miodów produkowanych w Polsce, co spowodowałoby trudności dla hodowców pszczół.

Najważniejszym aspektem w rozmowach o GMO jest wpływ spożywania zmodyfikowanych w ten sposób roślin na zdrowie człowieka. Niestety, wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, swoje argumenty mają zarówno ci, którzy są za, jak i przeciwko tego rodzaju ingerencji w żywność. Przeciwnicy podpierają się wynikami niezależnych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Caen we Francji przez zespół prof. Seraliniego, które ukazały szereg niekorzystnych zmian o organizmach myszy, na których przeprowadzony został eksperyment. Zwolennicy natomiast zwracają uwagę na to, że badania te zostały skrytykowane przez dziesiątki ekspertów, a najważniejsze francuskie agencje rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności nie uznały ich za wiarygodne. I chociaż nasz rodzimy PAN również jest zdania, że nie ma podstaw naukowych by uznawać modyfikacje genetyczne za szkodliwe, wychodzi na to, że każdy z nas będzie musiał odpowiedzieć sobie na to pytanie według własnego uznania, wybierając samodzielnie produkty ze sklepowej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *