Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Głównym czynnikiem powodującym psucie się żywności są mikroorganizmy (bakterie, grzyby). Aby uniemożliwić im wzrost i rozwój należy umieścić żywność w miejscu, które ograniczyłoby ich rozwój, a tym samym podnosiło bezpieczeństwo żywności. Do najbardziej popularnej techniki konserwacji żywności należy jej chłodzenie lub mrożenie. Czynności życiowe bakterii są zahamowane w temperaturze bliskiej zeru stopni Celsjusza. Zatem chłodzenie zabija tylko niewielką liczbę drobnoustrojów, mrożenie (od 0 do -30° C) powoduje śmierć większej ilości komórek drobnoustrojów. Najpopularniejszym sprzętem służącym do tego rodzaju konserwacji jest oczywiście lodówko-zamrażarka, znajdująca się w każdym domu. Ale nawet w lodówce żywność nie jest całkowicie bezpieczna i dlatego przechowując w niej produkty żywnościowe, należy przestrzegać higieny i okresu przechowywania danego produktu. Wszystkie produkty spożywcze należy trzymać w lodówce, w odpowiednim miejscu i temperaturze. Rozkład temperatur zależy od typu urządzenia, dlatego należy zapoznać się z instrukcją, by móc właściwie ułożyć żywność w lodówce. Należy jednak pamiętać, że:

  • surowe mięso, ryby, owoce morza to produkty wymagające niższych temperatur (ok. +2°C);

Mięso wcześniej należy dokładnie umyć, osuszyć i włożyć do pojemnika. Można je przechowywać do 2 dni. Świeże, porcjowane, niemyte w torebce foliowej w zamrażarce może być przechowywane do 3 miesięcy. Ryby i owoce morza – w lodówce mogą spędzić do 2 dni. Rybę wędzoną przed wstawieniem do lodówki trzeba wcześniej zamknąć w szczelnym pojemniku. Z kolei surowe ryby i owoce morza można przechowywać w zamrażarce nawet do ośmiu miesięcy.

  • Mleko, przetwory mleczne, masło, wędliny, powinny być przechowywane w temperaturze od +4°C do +8°C. Warto pamiętać, że nabiału nie należy zamrażać – po rozmrożeniu nie nadaje się do spożycia.
  • Tłuszcze – olej i oliwę przechowuje się w temperaturze 6-7°C do trzech miesięcy. Najlepiej na drzwiach lodówki.
  • Jajka wymagają jedynie schłodzenia i można je umieszczać w pojemniku na drzwiach lodówki (od +10°C do +15°C).
  • Warzywa i owoce wymagają wyższych temperatur (od +9°C do +10°C). Przechowuje się je w dolnych szufladach.

Jednak nie wszystkie warzywa należy przechowywać w lodówce. Temperatura chłodnicza przyspiesza psucie się ogórków, papryki i pomidorów oraz niszczy ich odporność na choroby bakteryjne i pleśniowe. Ziemniaki i jabłka najlepiej przechowywać w nieogrzewanej piwnicy. Ziemniaki w niskiej temperaturze rozkładają skrobię do cukrów prostych i stają się słodkie. Natomiast chłód dobrze znoszą warzywa korzeniowe – buraki, marchew, pietruszka, rzodkiewki i sałata. Również owoce jagodowe (truskawki, poziomki, maliny, jeżyny, jagody, borówki amerykańskie) należy przechowywać w lodówce. Owoce jagodowe warto mrozić. Początkowo luzem w pojedynczej warstwie, następnie przesypać je do hermetycznych woreczków foliowych. Będą świeże kilka miesięcy. Owoce cytrusowe chroni gruba skórka wytrzymująca niskie temperatury i temperaturę pokojową, tyle że w niej szybciej schną. Podczas przechowywania pomidorów, jabłek, melonów i papryki nie należy w sąsiedztwie przechowywać ogórków i sałaty (żółkną). Dzieje się tak pod wpływem wydzielanego przez pomidory etylenu, wykorzystywanego w dojrzewalniach. Ze względów bezpieczeństwa, podczas przechowywania należy zadbać o to, by produkty surowe (np. mięso, jaja) nie były przechowywane w bezpośrednim sąsiedztwie produktów gotowych do spożycia (np. wędliny, sery, produkty garmażeryjne). Produkty zbożowe – mąkę, kaszę i płatki trzymamy w zamkniętych szczelnie pojemnikach w szafkach. Najlepszym miejscem na pieczywo jest drewniany lub metalowy chlebak. Pieczywo można również przechowywać w zamrażarce, nawet przez kilka miesięcy.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *