Hummus – zdrowa pasta z ciecierzycy

Hummus
fot. nata_vkusidey/bigstockphoto.com

Hummus to pasta z gotowanej ciecierzycy z dodatkiem tahini (pasty sezamowej), soku z cytryny, oliwy i czosnku. Jego ojczyzną jest Daleki Wschód – jest chętnie spożywany w Izraelu, Syrii i Libanie – swoim zasięgiem obejmuje obszar od wschodniej Turcji po Półwysep Arabski, jest też znany na Kaukazie.

Legenda mówi, że został on wymyślony podczas wypraw krzyżowych przez sułtana Saladyna. Chętnie spożywają go zarówno Żydzi, jak i muzułmanie. Jedzenie hummusu ma bardzo społeczny charakter – podawany jest w miseczce, z której zebrani przy stole mogą go wybierać kawałkami chleba. Jego przygotowanie i spór o pochodzenie jest jednym z elementów kulinarnej kłótni między Izraelem a Libanem.

Z czasem przywędrował do Europy i jest wysoko ceniony nie tylko przez fanów egzotycznych potraw, ale także przez wegetarian i wegan – nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i zdrowotne. Ma on dużą zawartość białka, który jest niezbędnym składnikiem naszej diety, m.in. ze względu na to, że jest głównym budulcem m.in. naszych mięśni. Dodatkowo pasta z ciecierzycy zawiera dużą ilość błonnika, który korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy – daje uczucie sytości, ale również poprawia pracę jelit. Ma to duże znaczenie dla osób, które mają problemy z wypróżnianiem lub są na diecie odchudzającej.

Ciecierzyca należy do roślin strączkowych, które polecane są osobom o podwyższonym cholesterolu, ponieważ pomagają unormować poziom cukru we krwi. Zawierają one też substancje o działaniu przeciwnowotworowym, takie jak kwas fitowy i saponiny. Dodatek tahini, czyli z pasty z sezamu, sprawia, że hummus zawiera jednonasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają walczyć ze zbędnymi kilogramami. Zawiera on także inne minerały i witaminy: witaminę C, B6, mangan i kwas foliowy. Jego spożywanie działa korzystnie również na nasz układ krążenia. Hummus to także źródło żelaza, którego brak powoduje anemię, której objawami są: osłabienie, zmęczenie, kłopoty z koncentracją.

Jak zrobić hummus?

Należy na noc zamoczyć ciecierzycę, potem odsączyć ją, przepłukać świeżą wodą i zalać ją 2-3 cm ponad poziom ziaren. Potem należy je gotować 2-3 h mieszając, żeby się nie przypalił. W razie potrzeby należy dodać wodę i usunąć tzw. „szum”. Po ugotowaniu ziaren należy wylać wodę i zmiksować je blenderem, dodając pastę tahini, czosnek, odrobinę oliwy i soku z cytryny, a w razie potrzeby – trochę przegotowanej wody.

Jak doprawiać hummus?

Oprócz soli i pieprzu można dodać też kumin, który jest dla niektórych niezbędnym składnikiem, zatar (gotowa bliskowschodnia mieszanka przypraw), chilli, pietruszkę lub kolendrę. Można również tworzyć nowe smaki hummusu dodając do niego np. suszone pomidory, zmienia on wtedy swój kolor. Żeby skrócić czas jego przygotowania można użyć ciecierzycy z puszki. Pastę tahini można także wykonać samodzielnie. Najpierw należy uprażyć ziarno sezamu na patelni, a potem zmiksować je z oliwą z oliwek lub olejem roślinnym. Tak przygotowaną pastę należy przechowywać w lodówce.

Hummus można potraktować jako zdrową przekąskę – w sam raz na spotkanie z przyjaciółmi czy seans filmowy. Można go podawać ze świeżymi warzywami i chlebem pita czy bagietką. Na stole można również postawić kiszone ogórki, sałatki i falafle. To też ciekawa alternatywa jako posiłek do pracy czy dodatek do kanapek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *