Zdrowie i uroda – Żyj w zgodzie ze sobą!

Aloes i jego właściwości lecznicze

Aloes i jego właściwości lecznicze

Aleos to jedna z tych roślin, bez której współczesna medycyna i ziołolecznictwo byłyby bardzo ubogie. Aloes wykorzystuje się do szybszego gojenia ran, wygładzania skóry, a także jako środek przeczyszczający i poprawiający wydzielanie żółci.

Naturalnie aloes występuje w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Wyciągi z aloesu zwykłym konsumentom znane są głównie jako dodatki do kosmetyków, głównie kremów, których główną rolą jest nawilżanie skóry i poprawienie jej wyglądu. Aloes ma dużo witaminy C, B i E, czyli antyoksydantów i beta karoten. Z wyciągu z aloesu robi się także szampony do włosów.

Drugie zastosowanie to wykorzystanie aloesu do produkcji leków, szczególnie tych na przeczyszczenie i poprawienie działania wątroby, a także w żelach stosowanych do zabliźniania się ran. Korzystają z jego dobrodziejstwa także chorzy na chorobę wrzodową i zmagający się ze skutkami nadwrażliwości jelita grubego. Każda kobieta, która od lat szuka skutecznego sposobu na odchudzanie, na pewno spotkała się z opinią przedsatwiającą sok z aloesu, jako doskonały specyfik

Aloes do picia rzeczywiście wspomaga odchudzanie, ponieważ przyspiesza przemianę materii i wspomniane już wydzielanie żółci wspomagającej trawienie. Jednak każdy, kto zaczyna kurację tego typu powinien jak najwięcej przeczytać o możliwych skutkach ubocznych. Aloesu nie powinno się pić dłużej niż dziesięć dni pod rząd, bo po pierwsze powodowane przez niego oczyszczanie organizmu może doprowadzić do niedoboru substancji odżywczych. Po drugie długotrwałe jego stosowanie doprowadzić też może do zaburzeń pracy wątroby, a w konsekwencji do jej marskości. Spowodować też może rozstrojenie pracy jelit, rozleniwienia ich, co skutkować może częstszymi zaparciami i chorobami układu pokarmowego.

W 2002 roku Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków wydała zakaz stosowania tej rośliny w specyfikach przeczyszczających wydawanych bez recepty. Lepiej więc stosować aloes z rozsądkiem i nie opierać na nim swojego odchudzania, a raczej traktować go, jako wspomagacz używany raz na pewien czas. Zaleca się też picie niewielkich ilości soku z aloesu kobietom karmiących piersią, których maluchy mają problemy z załatwianiem się.

2 komentarze do “Aloes i jego właściwości lecznicze”

  1. Almat pisze:

    Przy gojeniu się ran aloes faktycznie jest niezastąpiony.

  2. Zdunek Monika pisze:

    ja stosowałam aloes przez wzgląd na jego właściwości odchudzające. Na chudzianka.pl/ispagul-aloes-i-ziola-tybetanskie-na-odchudzanie tak piszą. Znalazłam sok w aptece i dodaję go do wody. Popijam cały dzień. Do tej pory (około półtorej miesiąca) schudłam 5 kg

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *