Akupresura – leczenie dotykiem

Akupresura – leczenie dotykiem

Akupresura jest najstarszą na świecie metodą leczenia dotykiem (uciskiem, głaskaniem, opukiwaniem).

Niezwykłe właściwości dotyku odkryli około 4 tysiące lat temu Chińczycy. Zauważyli oni, że całe ciało człowieka pokryte jest nierównomiernie rozłożonymi receptorami czuciowymi, a odpowiednie ich uciskanie pozwala złagodzić ból, poprawić nastrój, a nawet wyleczyć niektóre schorzenia.

Masaż wykonywany jest opuszkami palców z siłą dostosowaną do indywidualnej wrażliwości. Co ciekawe, znaczenie ma nawet kierunek masażu. Masowanie w prawo pobudza określone punkty, natomiast masowanie w lewo działa przeciwbólowo i uspokajająco.

Na naszym ciele znajduje się kilkaset miejsc (receptorów), w których znajdują się zakończenia nerwowe. Odpowiednie uciskanie i masowanie tych punktów, powodując powstawanie impulsów, które biegną drogami nerwowymi poprzez korę mózgową aż do chorego narządu, poprawia jego funkcjonowanie.

Akupresura zalecana jest każdemu, kto dba o swoje zdrowie i samopoczucie. W szczególności osobom cierpiącym na:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni,
  • bóle kręgosłupa,
  • nerwobóle,
  • padaczkę,
  • nerwicę,
  • choroby układów: pokarmowego (biegunka, choroby jelit), krążenia (zaburzenia rytmu serca, miażdżyca) i oddechowego (astma, infekcje dróg oddechowych),
  • problemy kobiece związane z menstruacją, porodem czy menopauzą.

Przeciwwskazania akupresury to nowotwory, przebyty zawał, wysoka gorączka, ostra infekcja, zakrzepnięcie tętnicy wieńcowej, ogólne wyniszczenie organizmu i ciąża.

Drogą do sukcesu w akupresurze jest prawidłowe jej wykonanie, dlatego najlepiej oddać się w ręce fachowca. Prostsze masaże można jednak wykonywać samodzielnie w warunkach domowych.

I tak, w celu poprawy ogólnej kondycji organizmu, masować można ucho. Tutaj bowiem znajdują się punkty, pozwalające na pośredni kontakt z obszarami ważnymi dla prawidłowego funkcjonowania układów i organów wewnętrznych.

Problemy ze snem pozwoli pokonać masaż wyrostków kostnych za uszami. Należy obejmować je rozchylonymi palcami wskazującym i środkowym, i masować ruchem uciskowym w górę i w dół. Masaż taki można wykonywać codziennie przez 2-3 minuty na godzinę przed snem.

Aby zmniejszyć nudności należy natomiast umieścić kciuk pośrodku wewnętrznej strony nadgarstka, w odległości dwóch palców od dłoni, pomiędzy kośćmi przedramienia i uciskać mocno przez minutę. Ucisk powinno się powtórzyć 3-5 razy na obu rękach.

Mimo że akupresura jest bezpieczną i zalecaną niemal każdemu metodą leczenia, dobrze jest przed rozpoczęciem samodzielnych działań, skonsultować się ze specjalistą. Nadmierna częstotliwość masaży i brak umiejętności może bowiem wywołać niepożądane skutki, takie jak biegunka, wymioty czy kołatanie serca. Nie należy więc zapominać, że niewłaściwie praktykowana medycyna naturalna może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *