Zakazane połączenia żywności z lekami

Interakcje leków z żywnością
fot. JENG NIAMWHAN/bigstockphoto.com

O ile ogólna zasada, że nie powinno się łączyć niektórych leków z alkoholem, jest większości biorących je znana, to już interakcje z innymi składnikami pożywienia niekoniecznie. A wiedzę taką warto uzupełnić, ponieważ niektóre produkty mają istotny wpływ na działania medykamentów, czy to poprzez zwiększenie ich skuteczności czy odwrotnie, zupełnie niwelując ich działanie. W skrajnych przypadkach takie połączenie może okazać się bardzo szkodliwe, dlatego najrozsądniej lekarstwo popijać letnią wodą, jednak nie mineralną, gdyż jej skład może również niekorzystanie wpływać na wchłanianie substancji zawartych w tabletkach. Najlepsza jest więc woda przegotowana, z kranu lub przefiltrowana.

Najgorszym połączeniem jest popicie lekarstwa sokiem z grejpfruta lub zjedzenie tego owocu, by je zagryźć. Podobne działanie, choć w mniejszym stopniu negatywne, mają połączenia leków z innymi owocami cytrusowymi, w szczególności z pomarańczami, pomelo czy limonką. Sok grejpfrutowy może zwiększyć stężenie leku w organizmie nawet piętnastokrotnie, czego skutkiem może być zatrucie. Może również w niedługim czasie po zażyciu zutylizować jego działanie, czyli wzięcie leku staje się bezcelowe, ponieważ nie osiąga się zamierzonego celu. Największe interakcje grejpfrutów zachodzą z lekami stosowanymi na nadciśnienie, obniżającymi poziom cholesterolu, przeciwalergicznymi oraz stosowanymi u pacjentów po przeszczepach. Przerwa w spożyciu tego owocu powinna wynieść nie mniej niż 4 godziny od i po spożyciu leku.

Lekarstwa z grupy inhibitorów MAO używanych w leczeniu gruźlicy czy depresji, mogą wejść w interakcję z substancjami znajdującymi się w serach pleśniowych, dojrzałymi owocami kiwi, bananami, kiełbasami salami czy rybami wędzonymi. Objawić się to może nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego, które może być niebezpieczne dla zdrowia.

Osoby, które zażywają preparaty z żelazem nie powinny z kolei pić kawy ani herbaty, przed i w trakcie zażywania. Żelazo łączy się bowiem z niektórymi substancjami występującymi w tych napojach, np. z taniną zawartą w herbacie. Jednoczesne spożywanie kawy i preparatów z żelazem skutkować będzie zmniejszonym działaniem tego pierwiastka, a tym samym wydłużeniem stosowania kuracji.

Natomiast mleko i pokarmy zawierające jony wapnia, magnez czy żelazo nie są zalecane przy przyjmowaniu antybiotyków tetracyklinowych. Tworzące się w ten sposób związki chelatowe obniżają aktywność antybiotyku, nie lecząc tym samym dolegliwości spowodowanych bakteriami. Przy takim połączeniu mogą dodatkowo wystąpić komplikacje. Jednak niektóre grupy leków wręcz zaleca się spożywać z produktami mlecznymi, np. popijając mlekiem, a należą do nich np. preparaty zawierające wapń.

Zażywanie leków stosowanych w leczeniu astmy oskrzelowej wyklucza spożywanie grillowanego i smażonego mięsa, a to dlatego, że związki powstałe podczas przygotowania mięsa w ten sposób przyspieszają metabolizm leków, obniżając jego poziom we krwi, czego skutkiem może być wystąpienie duszności.

Zielone warzywa, choć powszechnie kojarzone z dobrodziejstwem witamin i składników odżywczych, nie powinny być łączone z preparatami przeciwzakrzepowymi. Chodzi tu szczególnie o warzywa zawierające witaminę K, np. brokuły, sałatę czy szpinak. Łączne spożywanie tych produktów z lekami może osłabić ich działanie. Skutki niepożądane mogą nastąpić również przy równoczesnym spożyciu pokarmów zawierających dużą ilość błonnika oraz leków stosowanych w leczeniu niewydolności krążeniowej, zaburzeń rytmu serca czy depresji, a mogą przybrać postać zaostrzenia stanu chorobowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *