Tofu – wyjątkowy ser z soi

Tofu
fot. margouillat photo/bigstockphoto.com

Od kilku lat głośno jest o tofu. Wielowartościowy produkt sojowy stanowi bazę w kuchni bezmięsnej. Jego walory smakowe nie należą do najwyższych, ale bogactwo białka, żelaza i wapnia wszystko rekompensuje.

Wartość odżywcza tofu

Tofu przygotowuje się z mleka sojowego po uprzednim oddzieleniu serwatki i zsiadłego mleka. To właśnie zsiadłe mleko sojowe jest prasowane, by powstały bloki serowe, które można przyrządzać na wiele sposobów. W 100 gramach tofu znajduje się mniej niż 100 kalorii, ale aż 10 g białka oraz 5 g tłuszczu i tylko 2 g węglowodanów. Ponadto tofu nie zawiera glutenu, który przez wiele osób jest nieprzyswajalny. A obecność różnych witamin (K oraz B6) i składników mineralnych (kwasu foliowego, fosfor, mangan i selen) pozwala zadbać o piękny wygląd skóry i prawidłową pracę układu trawiennego. Nie można też pominąć faktu, że soja to doskonałe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. omega-3, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu.

Korzyści dla organizmu

Dieta, w której dominują produkty pochodzenia roślinnego staje się coraz popularniejsza, bo pozwala zadbać o zdrowie i prawidłową masę ciała. Regularne posiłki z tofu oznaczają bowiem mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy. A zawarty w nim wapń i magnez redukują objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz chronią przed uciążliwymi bólami głowy i migrenami. Niska zawartość energetyczna sprzyja utrzymywaniu optymalnej wagi, co w konsekwencji pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu i mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy oraz zawału serca. Dzięki tofu można również zmniejszyć poziom złego cholesterolu, co chroni przed miażdżycą i nadciśnieniem. Natomiast zawarte w soi izoflawony hamują wzrost komórek rakowych, szczególnie nowotworu piersi u kobiet i nowotworu prostaty u mężczyzn. W mniejszym stopniu przeciwdziałają też nieprzyjemnym objawom menopauzy.

Nadmiar tofu szkodzi

Jednak część naukowców w ostatnich badaniach wysunęła odwrotną tezę – o szkodliwości nadmiaru soi w diecie. Zbyt częste spożywanie tofu może przyczynić się do zwiększania ryzyka wystąpienia raka. Dlatego też zaleca się wybieranie tofu bardziej przetworzonego, bo zawiera mniej składników pobudzających wzrost komórek, w tym także nowotworowych. Jednakże powyższa teza nie została ostatecznie potwierdzona i większość specjalistów żywieniowych zaleca tofu jako ważny składnik roślinnej diety, bo dzięki niemu organizm otrzymuje pokaźną dawkę białka. W wegetariańskim jadłospisie często tego składnika brakuje, dlatego produkty sojowe są tak istotne.

Tofu można jeść na wiele sposobów. Najczęściej pokrojony w kostkę ser dodaje się do warzyw przygotowanych po azjatycku. Z tofu można też przyrządzać zupę orientalną oraz zrobić deser z miodem i orzechami. Entuzjaści diety wegetariańskiej z tofu są w stanie zrobić nawet jajecznicę i makron bolognese. Ser świetnie komponuje się z sosem sojowym i czosnkiem. Tofu można nawet upiec w piekarniku. Najlepiej smakować będzie ten, który nabierze złotego koloru. Dla urozmaicenia smaku do tofu można dodać sezam i sok z cytryny. Kulinarne możliwości tofu są właściwie nieograniczone. Potrzebna jest tylko inwencja, by ten sojowy ser stał się podstawą nowoczesnej i zdrowej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *