Zdrowie i uroda – Żyj w zgodzie ze sobą!

Jakie działanie ma rozmaryn?

Rozmaryn i jego właściwości prodrowotne

Zdrowotna moc ziół to niezaprzeczalny fakt, który wykorzystywany jest w medynie naturalnej od setek lat. Zioła wspomagają pracę całego organizmu, chroniąc nas przed chorobami i przykrymi dolegliwościami. Zioła to też recepta na piękny i młody wygląd, gdyż korzystnie wpływają na naszą skórę. Jednym z ziołowych medykamentów jest rozmaryn. Popularna przyprawa, znana ze swoich cennych właściwości smakowych, okazuje się być również cennym lekarstwem i kosmetykiem. Warto zatem pamiętać o prozdrowotnych walorach rozmarynu i częściej dodawać go do codziennych posiłków.

Kolebką rozmarynu lekarskiego jest region Morza Śródziemnego. Uprawa tego krzewu znana była już w czasach biblijnych. Wieniec rozmarynu był cennym trofeum w starożytnej Grecji. Również w antycznym Rzymie rozmaryn był uznawany za boską roślinę, atrybut bogini Wenus. W średniowieczu chętnie wypijano herbatę rozmarynową, gdyż wierzono, że gwarantuje ona młody i piękny wygląd na długie lata. Rozmaryn lekarski to roślina o wiecznie zielonym kolorze, osiąga wysokość nawet 2 metrów. W kuchni wykorzystuje się przede wszystkim jej bardzo aromatyczne liście. Cenna jest również kora i łodyga rozmarynu. Co ważne, rozmaryn można posadzić w domowej doniczce i do woli korzystać z jego dobrodziejstw.

Działanie rozmarynu na organizm

Jedną z najważniejszych zalet rozmarynu jest działanie przeciwbólowe. Odpowiedzialna za to jest substancja czynna – rozmarycyna, która łagodzi ból i wpływa pobudzająco na nasz organizm. Poza tym w roślinie znajdują się cenne flawonoidy, garbniki i diterpeny. Rozmaryn korzystnie wpływa na serce, ponieważ pobudza krążenie krwi oraz podnosi ciśnienie. Wspomaga też pracę mózgu i układu nerwowego. Rozmaryn zaleca się w stanach depresji, przy bezsenności oraz w przypadku częstych migren i bólów głowy. W razie kłopotów z trawieniem lub brakiem apetytu świetnie sprawdzi się napar z rozmaryny. Kłopotliwe wzdęcia i gazy nie będą już problemem. A dzięki gorczycy, która znajduje się w rozmarynie, wątroba będzie wydajniej funkcjonować, a tłuszcze będą lepiej trawione. Inhalacje z aromatem rozmarynowym rozprawią się z każdym katarem czy zapaleniem zatok.

Najnowsze badania wskazują, że związek karnozol-terpen, który występuje w rozmarynie, chroni przed przerzutami komórek nowotworowych na inne narządy. To bardzo ważna właściwość, która może ochronić nas przed rakiem. Roślina wspomaga także chemioterapię podczas leczenia raka piersi. Śmiało można dodać rozmaryn do potraw mięsnych oraz zup jako przyprawę ziołową. Doskonale sprawdza się w marynatach. Ponadto roślinę można spożywać w formie naparu i herbatki. A po ciężkim dniu dodanie do wanny z gorącą wodą kilku gałązek rozmarynu, zagwarantuje kojącą nerwy kąpiel i dawkę energii oraz gładką skórę. Rozmaryn doskonale sprawdza się też jako płukanka do włosów, zapewniając im blask i ochronę przed przetłuszczaniem się oraz łupieżem. W postaci kompresu likwiduje obrzęk powstały po zwichnięciach, a jako dodatek do kremu lub olejku pomaga likwidować nieestetyczny cellulit. Skutki uboczne w przypadku rozmarynu są rzadkością, ale należy pamiętać, że wpływa on na cykl miesiączkowy i może przyspieszyć menstruację.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *