Jakie działanie ma rozmaryn?

Rozmaryn i jego właściwości prodrowotne

Zdrowotna moc ziół to niezaprzeczalny fakt, który wykorzystywany jest w medynie naturalnej od setek lat. Zioła wspomagają pracę całego organizmu, chroniąc nas przed chorobami i przykrymi dolegliwościami. Zioła to też recepta na piękny i młody wygląd, gdyż korzystnie wpływają na naszą skórę. Jednym z ziołowych medykamentów jest rozmaryn. Popularna przyprawa, znana ze swoich cennych właściwości smakowych, okazuje się być również cennym lekarstwem i kosmetykiem. Warto zatem pamiętać o prozdrowotnych walorach rozmarynu i częściej dodawać go do codziennych posiłków.

Kolebką rozmarynu lekarskiego jest region Morza Śródziemnego. Uprawa tego krzewu znana była już w czasach biblijnych. Wieniec rozmarynu był cennym trofeum w starożytnej Grecji. Również w antycznym Rzymie rozmaryn był uznawany za boską roślinę, atrybut bogini Wenus. W średniowieczu chętnie wypijano herbatę rozmarynową, gdyż wierzono, że gwarantuje ona młody i piękny wygląd na długie lata. Rozmaryn lekarski to roślina o wiecznie zielonym kolorze, osiąga wysokość nawet 2 metrów. W kuchni wykorzystuje się przede wszystkim jej bardzo aromatyczne liście. Cenna jest również kora i łodyga rozmarynu. Co ważne, rozmaryn można posadzić w domowej doniczce i do woli korzystać z jego dobrodziejstw.

Działanie rozmarynu na organizm

Jedną z najważniejszych zalet rozmarynu jest działanie przeciwbólowe. Odpowiedzialna za to jest substancja czynna – rozmarycyna, która łagodzi ból i wpływa pobudzająco na nasz organizm. Poza tym w roślinie znajdują się cenne flawonoidy, garbniki i diterpeny. Rozmaryn korzystnie wpływa na serce, ponieważ pobudza krążenie krwi oraz podnosi ciśnienie. Wspomaga też pracę mózgu i układu nerwowego. Rozmaryn zaleca się w stanach depresji, przy bezsenności oraz w przypadku częstych migren i bólów głowy. W razie kłopotów z trawieniem lub brakiem apetytu świetnie sprawdzi się napar z rozmaryny. Kłopotliwe wzdęcia i gazy nie będą już problemem. A dzięki gorczycy, która znajduje się w rozmarynie, wątroba będzie wydajniej funkcjonować, a tłuszcze będą lepiej trawione. Inhalacje z aromatem rozmarynowym rozprawią się z każdym katarem czy zapaleniem zatok.

Najnowsze badania wskazują, że związek karnozol-terpen, który występuje w rozmarynie, chroni przed przerzutami komórek nowotworowych na inne narządy. To bardzo ważna właściwość, która może ochronić nas przed rakiem. Roślina wspomaga także chemioterapię podczas leczenia raka piersi. Śmiało można dodać rozmaryn do potraw mięsnych oraz zup jako przyprawę ziołową. Doskonale sprawdza się w marynatach. Ponadto roślinę można spożywać w formie naparu i herbatki. A po ciężkim dniu dodanie do wanny z gorącą wodą kilku gałązek rozmarynu, zagwarantuje kojącą nerwy kąpiel i dawkę energii oraz gładką skórę. Rozmaryn doskonale sprawdza się też jako płukanka do włosów, zapewniając im blask i ochronę przed przetłuszczaniem się oraz łupieżem. W postaci kompresu likwiduje obrzęk powstały po zwichnięciach, a jako dodatek do kremu lub olejku pomaga likwidować nieestetyczny cellulit. Skutki uboczne w przypadku rozmarynu są rzadkością, ale należy pamiętać, że wpływa on na cykl miesiączkowy i może przyspieszyć menstruację.

3 Komentarzy

  1. Mam psa z problemami skórnymi. Stwierdzone atopowe zapalenie skóry. Po zastrzyku przeciwświądowym i przeciwzapalnym poprawa na kilka dni. Później ponownie cierpiał z powodu świądu skóry, drapał się i gryzł aż do ran.
    Nie chcę aby faszerowany był zastrzykami przeciwświądowymi i przeciwzapalnymi, gdyż są to leki sterydowe.
    Wyczytałam gdzieś na temat rozmarynu i postanowiłam przeprowadzić eksperyment domowy.
    Zagotowałam łyżkę rozmarynu (przyprawy) w szklance wody i wcieram napar za pomocą nasączonego nim wacika skórę psa.
    Efekt szokująco zdumiewający, pies co raz mniej się drapał już na drugi dzień. W tej chwili minął dzień czwarty, rany zanikają, pies nie gryzie się i nie drapie.
    Będę stosowała nacieranie skóry psa naparem z rozmarynu jeszcze przez kilka dni.

  2. Jest duzo sprzecznych informacji odnosnie cisnienia krwi podczas stosowania rozmarynu. Jedni pisza ze podwyzsza cisnienie inni ze uspokaja i obnizae

  3. Ja pilem kilka razy i poczulem ulge spadlo cisnienie i lepsze samopoczucie, leczób i blęow kazdy organizm jest inny,probowac metodą prob i bledow,mysle że nie zaszkodzi Zdrowia !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *