Przeziębienie a grypa

Przeziębienie a grypa

Ból głowy, katar, gorączka i jedna myśl – „o nie, tylko nie to”. A jednak, choroba przytrafia się każdemu. Niektórym częściej a innym rzadziej, ale nie ma na świecie osoby, która choć raz nie chodziłaby z chusteczką pod nosem. Jak jednak rozpoznać czy to, co Cię męczy, to tylko przeziębienie, czy już poważniejsza choroba – grypa?

Grypa a przeziębienie – różnice

Otóż grypa jest chorobą dużo bardziej poważną. Jest to infekcja spowodowana przez wirusy grypy. Obejmuje cały układ oddechowy. Na tę chorobę dostępne są szczepienia, jednak nie uodparniają one organizmu na wszystkie szczepy. Ponadto wirusy grypy ciągle mutują, przez co jednorazowe przechorowanie jej nie daje stałej odporności. To, że rok, dwa czy trzy lata temu przechorowałeś grypę, nie znaczy, że to już ci nie grozi.

Przeziębienie natomiast jest zdecydowanie lżejszą chorobą. Wywołują je również różne szczepy wirusów (istnieje ich około 100). Atakują one górne drogi oddechowe – nos i gardło. Przeziębienie powinno ustąpić w ciągu tygodnia bądź dwóch.

Zarażanie – jak długo?

Jeżeli Twoją chorobę wywołał wirus grypy, największe ryzyko zarażenia osób w Twoim otoczeniu występuje już 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów. Niestety podczas choroby również zarażasz – przez 5-7 dni.

Przeziębieniem możesz zarażać od 2 do 3 dni po tym, jak pojawią się u Ciebie pierwsze objawy. Później, mimo kataru czy bólu gardła, ryzyko „podzielenia się” chorobą z otoczeniem jest dużo mniejsze.

Objawy przeziębienia a objawy grypy

Objawy tych chorób są bardzo podobne. Różnią się natomiast częstotliwością i intensywnością występowania. A zatem czego możesz spodziewać się po przeziębieniu, a czego po grypie?

• Gorączka – przy przeziębieniu możesz mieć podwyższoną temperaturę ciała, jednak zdarza się to rzadko. Gorączka bardzo często występuje natomiast przy zarażeniu wirusem grypy. Zazwyczaj jest wtedy dość wysoka.

• Zmęczenie – nikt nie czuje się dobrze, gdy przechodzi infekcje. Podczas przeziębienia możesz być bardziej senny, jednak grypa prawdopodobnie zetnie Cię z nóg.

• Dreszcze – mogą wystąpić przy przeziębieniu, choć zdarza się to rzadko. Przy grypie dreszcze występują praktycznie zawsze.

• Bóle kości i stawów – czujesz się lekko połamany? To prawdopodobnie niegroźna infekcja. Grypa powoduje mocne bóle stawowe oraz kostne.

• Ból głowy – w obu przypadkach się pojawia, jednak przy przeziębieniu jest łagodny, a przy grypie dość mocny.

• Katar – wirus grypy rzadziej wywołuje obrzęk błony śluzowej nosa, niż wirusy przeziębienia.

• Ból gardła – podobnie jak w przypadku kataru, częściej pojawia się on przy przeziębieniu niż przy grypie.

• Kaszel – przeziębienie charakteryzuje się kaszlem suchym, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Podczas grypy możesz natomiast spodziewać się kaszlu mokrego, który wraz z rozwojem infekcji staje się coraz bardziej intensywny.

Ponadto przeziębienie zazwyczaj zaczyna się łagodnie, objawy powoli przybierają na sile. Grypa często swój początek ma dość gwałtowny i nagły. Przebieg choroby może być bardzo ciężki, a nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do powikłań takich jak:

• zapalenie płuc,

• zapalenie oskrzeli,

• zapalenie ucha,

• zapalenie zatok.

Ani grypa, ani przeziębienie nie należy do przyjemności. Jednak to grypa jest prawdziwie niebezpieczną chorobą wymagającą pilnej wizyty lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *