Zdrowie i uroda – Żyj w zgodzie ze sobą!

Jak wybierać zdrową żywność?

Jak wybierać zdrową żywność

Według jednego z powiedzeń człowiek jest tym, co je. Chcąc być zdrowym, staramy się więc wybierać jak najzdrowszą żywność. Niestety obecni jej producenci nie są zbyt przyjaźni w stosunku do swoich konsumentów. Zapychacze, sztuczne dodatki, których nazwy przeciętnemu klientowi niczego nie mówią czy produkty eksportowe zamiast krajowych to tylko część ciemnej strony wytwarzania i sprzedaży produktów spożywczych. Jak zatem wybierać zdrową żywność?


Wybierając produkty spożywcze, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami:

 

  1. Po pierwsze należy czytać etykiety znajdujące się na tego rodzaju produktach, umieszczane z tyłu opakowania. To właśnie z nich dowiemy się co zawiera dana żywność, w tym m.in. środki chemiczne. Podczas czytania etykiet zwracaj uwagę nie tylko na sztuczne dodatki, ale również na zawartą w nich ilość tłuszczu, cukru i soli. Im mniejszą listę składników posiada wybrany przez Ciebie produkt spożywczy, tym jest on zdrowszy, gdyż mniej przetworzony i bardziej naturalny. Warto również zwracać uwagę na nazwy. Nie każde jajko noszące w sklepie nazwę „ze wsi” rzeczywiście posiada numer 0 lub 1 (chów ekolgiczny lub wolnowybiegowy).
  2. Bardzo ważne jest również, aby kupować żywność produkowaną w danym kraju i regionie. W ten sposób kierujemy się głosem natury, która doskonale wie, czego nam brakuje i co powinniśmy jeść np. o danej porze roku.
  3. Warto unikać kupowania żywności produkowanej w plastikowych opakowaniach i lepiej jest wybierać tę w szklanych butelkach czy słoikach.
  4. Wybieraj żywność, która nie została poddana obróbce termicznej i jest jak najbardziej naturalna, nieprzetworzona, posiadająca jednocześnie dobrą jakość.
  5. Zakupów lepiej jest dokonywać na bazarkach niż w supermarketach. Tam o wiele łatwiej znaleźć wartościowe warzywa i owoce, które wyhodowano bez użycia ogromnej ilości chemii czy sprowadzania z innego kraju. Dobrze jest wówczas wybierać produkty sezonowe oraz u sprawdzonego wcześniej dostawcy.

O Twoim zdrowiu decydujesz już w sklepie. Nabywając określone produkty spożywcze, a następnie konsumując je, dostarczasz organizmowi rozmaitych substancji – tych odżywczych i niekiedy także chemicznych. Dlatego też warto jest wybierać jak najmniej przetworzoną żywność, z jak najmniejszą ilością substancji dodatkowych i jak największą substancji odżywczych, pamiętając o tym, że codzienna dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Będąc na zakupach, kierujmy się zawartością i składem produktów, nie zaś napisami umieszczanymi na przodzie opakowania. Dzięki temu spożywane jedzenie będzie dobrze Cię odżywiało zamiast truć organizm sporą zawartością chemii.

Jeden komentarz do “Jak wybierać zdrową żywność?”

  1. Aguska pisze:

    Tylko w tej zdrowej żywności jest jeden minus, jest znacznie droższa niż zwykła żywność, więc zdrowo jednocześnie znaczy drogo

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *