Jak przyzwyczaić dzieci do zdrowego jedzenia?

Breakfast For School

Jak mówi jedno z popularnych przysłów: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. To samo dotyczy nauki sposobu właściwego odżywiania u dzieci. Jeśli nasze dziecko nauczy się zdrowo jeść, to zasady zdrowego żywienia wejdą mu w nawyk i będzie je stosowało również w dorosłym życiu. Jak zatem sprawić, aby nasz maluch zdrowo się odżywiał?

Daj dobry przykład

Po pierwsze musimy jeść to samo, co nasze dziecko. Maluszki bacznie obserwują swoich rodziców, chcąc zachowywać się tak jak oni. Nie możemy starać się zdrowo odżywiać naszą pociechę, jednocześnie pałaszując chipsy czy cukierki. Starajmy się zatem wspólnie spożywać te same posiłki, nakłaniając dziecko do spróbowania nowych smaków. Jeśli nie będzie ono chciało wziąć do ust np. nowego rodzaju warzywa, to pokażmy mu, że jest ono smaczne, jedząc je najpierw samemu.

Ponadto niewskazane jest trzymanie niezdrowego jedzenia w domu. Tego rodzaju pożywienie będzie kusiło, szczególnie dzieci, które nie myślą np. o słodyczach, dopóki ich nie zobaczą. Dlatego też lepiej jest nie kupować czekolad, chipsów czy fast-foodów lub też schować je gdzieś z dala od małych, lepkich rączek. Na widoku niech za to leżą pestki dyni, słonecznika, orzechy, owoce czy owsiane ciasteczka z miodem zamiast cukru.

Daj dziecku wybór

Kolejnym ważnym punktem w przyzwyczajaniu dzieci do zdrowego jedzenia jest danie im wyboru, nie zmuszając do spożycia nielubianego przez nie owocu czy warzywa. Proponowanie kilku zdrowych produktów spowoduje, że maluch chętnie zje to co mu podamy pod warunkiem okazania mu pewnej wolności i samodzielności.

Warto uczyć nasze pociechy, które produkty będą dla nich zdrowe, a które nie będą dla nich korzystne. Rozmawianie o witaminach lub czytanie czy śpiewanie o nich na pewno pomoże przyswoić maluchowi tę wiedzę i przekazywać ją rodzeństwu albo kolegom.

Ważnym etapem w uczeniu zasad zdrowego żywienia już od najmłodszych lat jest dawanie im czasu na poznanie nowych smaków. Niech próbują nowych potraw nawet kilkanaście razy, najprawdopodobniej za którymś razem z kolei przekonają się do danej potrawy czy produktu. Dobrą motywacją może być dodanie ulubionego warzywa czy owocu, wspólne przygotowywanie posiłków bądź uczenie poprzez zabawę (np. tworzenie na talerzu dziecka uśmiechniętych buziek z warzyw).

Buduj świadomość dziecka

Tworzenie wzorów zachowań wśród rówieśników ułatwi zorganizowanie np. balów witaminowych dla najmłodszych, natomiast u starszych dzieci – przekonanie ich, że zdrowe jedzenie ma korzystny wpływ na figurę, cerę i kondycję.

Prawidłowe odżywianie dzieci od najmłodszych lat tak, aby zasady zdrowego żywienia weszły im w nawyk jest ważne w kolejnych etapach ich rozwoju. Najważniejsze w tego rodzaju nauce jest dawanie dobrego przykładu, gdyż w innym wypadku argumenty o konieczności jedzenia warzyw, owoców, a także innych zdrowych i nieprzetworzonych produktów będą niewiarygodne. Szczególnie ważne jest dostarczanie młodemu organizmowi witamin i minerałów w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju. Wówczas wzrasta zapotrzebowanie na witaminy C, A, E, a także te z grupy B, które nasze pociechy znajdą tylko w zdrowych produktach spożywczych.

Zmiana lub nauczenie dobrych nawyków żywieniowych zajmuje sporo czasu, dlatego też nie wolno się poddawać i cieszyć się z małych zwycięstw. Bardzo dobrze sprawdza się metoda małych kroczków, polegająca na np. zastąpieniu białego pieczywa ciemnym lub słodkich płatków na mleku owsianką z owocami. Całkowite wyeliminowanie słodyczy bądź fast foodów nie jest realne, lecz przyzwyczajenie dzieci do jedzenia warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa i kasz wejdzie im w nawyk, co będzie skutkowało zachowaniu zdrowia w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *