Zdrowie i uroda – Żyj w zgodzie ze sobą!

Jak poprawić przemianę materii?

Jak poprawić przemianę materii?

Główną przyczyną skłonności do tycia jest bardzo wolna przemiana materii w organizmie. Może ją osłabić m.in. nieregularny tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz bardzo kaloryczne, a jednocześnie ubogie w witaminy i składniki mineralne jedzenie. Kluczem do uregulowania układu trawiennego i przemiany materii jest powrót do zdrowego, regularnego stylu życia oraz odpowiedniego odżywiania.

Przemiana materii to procesy biochemiczne, dzięki którym cała zmagazynowana w organizmie energia dostarczana wraz z pożywieniem wykorzystywana jest i zmieniana w energię potrzebną do podtrzymywania procesów życiowych i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak ją można poprawić?

  1. Jeść regularne posiłki, gdyż zbyt długie przerwy między nimi spowalniają procesy metaboliczne, co powoduje magazynowanie się tłuszczu w organizmie. Ponadto systematyczne dostarczanie pożywienia ułatwia kontrolę porcji pokarmów oraz apetytu. Najlepiej zjadać 4-5 posiłków, co 3-4 godziny.
  2. Rano nigdy nie należy wychodzić bez śniadania. Po całonocnej przerwie w jedzeniu warto z samego rana dostarczyć organizmowi sporą ilość pełnowartościowego białka, witamin i składników mineralnych, które pobudzą metabolizm i dadzą energię na resztę dnia.
  3. Warto pić odpowiednią ilość płynów, przede wszystkim niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych wody. Pozwala ona również na uwolnienie energii z pożywienia.
  4. Poprawie naszej przemiany materii, ale także i urody służy wysypianie się. Śpiąc 7-8 godzin na dobę, nie zaburzymy gospodarki hormonalnej, odpowiedzialnej za regulację apetytu.
  5. Warto pić zieloną herbatę, która przyczynia się do spalania dodatkowych kalorii.
  6. Sport to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna pozwoli nam skuteczne uregulować i poprawić układ trawienny, a także przemianę materii. Ćwiczenia przyspieszą nasz metabolizm, spowodują przyrost tkanki mięśniowej i spalenie tłuszczowej. Najlepiej się chudnie, gdy pomiędzy danymi ćwiczeniami robi się przerwy wynoszące około 20 godzin. Umiarkowana, regularna i trwająca co najmniej 20 minut aktywność fizyczna przyspiesza krążenie krwi oraz pobudza komórki do efektywnej pracy. Warto również zastosować przyspieszający przemianę materii masaż (np. tajski, chiński czy Mauri).
  7. Pamiętajmy, że poprawie przemiany materii nie służą restrykcyjne diety, którymi kuszą nas kolorowe gazety oraz większość stron WWW. Chudnąc 0,5-1kg w ciągu tygodnia, zachowamy odpowiednie tempo metabolizmu, a tym samym – unikniemy efektu jo-jo.
  8. Przemianę materii mogą poprawić także przyprawy, w postaci pieprzu i papryki oraz imbir. Natomiast witamina B6 posiada niezwykłą właściwość uaktywniania energii, która zamknięta jest w komórkach tłuszczowych. Zawierają ją takie produkty spożywcze jak otręby, awokado, soja, drożdże, chleb razowy, mąka z pełnego przemiału. Warto wybierać również pożywienie z dużą zawartością białka w postaci chudego mięsa czy nabiału.

Szybka przemiana materii pozwala nam nie tylko nie rezygnować z jedzenia, ale przede wszystkim – zachować szczupłą sylwetkę. Zamiast ograniczać ilości spożywanego pożywienia, lepiej poprawić przemianę materii, stosując zaledwie parę powyższych zasad.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *