Genodieta – genetyczny sposób na odchudzanie

Fresh Organic Vegetables In Wicker Basket In The Garden

Zwolennicy genodiety wierzą i podkreślają, że zrewolucjonizuje ona sposób, w jaki się odchudzamy, ponieważ jest to nowe, potwierdzone naukowo podejście do kontroli masy ciała. Trzy najważniejsze cechy genodiety to jej indywidualność, dopasowanie jadłospisu do konkretnej osoby oraz fakt, że jest oparta na badaniach.

Indywidualność tego sposobu na odchudzanie polega na tym, że identyfikowane są różne warianty DNA, a dieta dopasowywana jest do profilu genetycznego danej osoby. Dzięki badaniom DNA pod kątem zastosowania diety określa się, w jaki sposób geny pojedynczej osoby determinują zapotrzebowanie jej organizmu na określone składniki odżywcze i sposób ich przetwarzania oraz których składników powinny unikać, aby pozostawać w zdrowiu i zachować świetną formę.

W genach zapisane jest mnóstwo informacji dotyczących organizmu człowieka, w tym ryzyko chorób cywilizacyjnych, zdolności metaboliczne czy nietolerancja poszczególnych składników odżywczych. Konkretne geny w konkretnych wariantach mogą zmniejszać lub zwiększać ryzyko występowania takich problemów, jak otyłość, nadwaga, choroby układu krążenia czy procesy zapalne w organizmie. Znając prawdopodobieństwo rozwinięcia określonej, zależnej od diety choroby, można modyfikować nawyki żywieniowe, starając się zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Zatem idealne dopasowanie jadłospisu do konkretnej osoby pozwala zaspokoić całkowitą podaż konkretnego organizmu na wszystkie składniki odżywcze, a co za tym idzie skuteczniej zapobiegać nie tylko otyłości, ale też innym chorobom dietozależnym tj. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie. Uśrednione obecnie normy obowiązują całą populację, zatem taka średnia może nie odpowiadać naszym potrzebom. Dlatego ważne jest indywidualne podejście. Każdy ma swój pakiet genów i do niego powinien zostać dopasowany zestaw składników odżywczych.

Aby sprawdzić swój żywieniowy genotyp nie trzeba robić skomplikowanych badań, metoda badania jest prosta i bezinwazyjna. Wystarczy pobrać próbkę nabłonka z wewnętrznej strony policzka przy pomocy specjalnej szczoteczki i poddać go laboratoryjnej analizie w wybranej placówce w Polsce, która wykonuje tego typu badania. Koszt badania nie jest mały i waha się od 1000 do kilku tysięcy złotych. Z reguły placówki takie wysyłają specjalnego kuriera, który odbiera i dostarcza bezpiecznie próbkę do laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *