Dlaczego warto jeść jabłka?

Dlaczego warto jeść jabłka?

jabłka

Spożywanie jabłek jest na czasie. Moda w tym wypadku idzie wraz z właściwościami leczniczymi. Jabłka to pyszne i zdrowe owoce, których jedzenie zaleca się na każdym etapie życie. Jak mówią brytyjscy naukowcy – jedz je codziennie, a żadna choroba nie będzie Cię trapić. Korzystnie wpływają zarówno na pracę całego organizmu, jak wygląd oraz samopoczucie. Co ważne, są niedrogie i można je zerwać prosto z drzewa, wtedy kiedy się ma na nie ochotę.

Pektyny i błonnik

Tym, co wyróżnia jabłka od innych owoców, są zwarte w nich pektyny. Substancje te pomagają wydalać z organizmu toksyny i szkodliwe metale ciężkie, jak kobalt czy ołów. Jabłka zalecane są palaczom oraz osobom, które codziennie mają kontakt ze związkami toksycznymi, np. w drukarni. Pektyny bowiem neutralizują groźne substancje oraz odbudowują naturalną florę bateryjną, której zadaniem jest ochrona przed trującymi związkami. Jedzenie jabłek zmniejsza również ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału, gdyż pektyny hamują wchłanianie złego cholesterolu. Podobne właściwości wykazuje błonnik, który znajduje się w jabłkach w sporej dawce. Poza tym dzięki niemu możemy pozbyć się uciążliwych zaprać i usprawnić metabolizm.

Witaminy i przeciwutleniacze

Wyróżnia się bardzo wiele odmian jabłek i każdą charakteryzuje unikatowy smak, za który odpowiadają proporcje kwasów, przede wszystkim jabłkowego i cytrynowego oraz cukrów. Jednak każde jabłko to cenne źródło witaminy C, dzięki której możemy wzmocnić nasz układ odpornościowy. Najwięcej tej cennej witaminy znajdziemy w dojrzałych owocach o kwaśnym smaku, szczególnie w tych o niewielkich rozmiarach. Witamina kryje się tuż pod skórką jabłka, dlatego owoce lepiej jest zjadać dokładnie umyte niż obrane. Gotowanie lub pieczenie owoców również prowadzi do obniżenia wartości tej witaminy. Jabłka już od dawna są na liście produktów antyrakowych. A to za sprawą obecności w ich składzie przeciwutleniaczy, które zmniejszą ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego i wątroby. Ponadto przeciwutleniacze chronią nas przed chorobami takimi jak Alzheimer i Parkinson.

Jabłka powinno się jeść w całości, razem z skórką i gniazdem nasiennym oczyszczonym z pestek, bo właśnie w tych częściach kryje się najwięcej witamin i dobroczynnych składników. Warto też mieć w kuchni prozdrowotny ocet jabłkowy, który dodany do potraw, chronić będzie przed infekcjami i usprawni procesy trawienne.

Niska zawartość kalorii

Nie można pominąć ważnej roli zasadowych soli mineralnych, których jest pod dostatkiem w jabłkach. Dzięki nim odkwaszamy organizm. Pozytywnie na gospodarkę wodną wpływa zwarty w owcach potas. Jedząc jabłka unikniemy też anemii, bo dostarczają one żelaza. Zalet tych owoców jest bardzo dużo: likwidują obrzęki i bóle stawów, wspomagają wątrobę oraz pracę mięśni i układu nerwowego, odświeżają oddech i zwalczają niestrawność. A dzięki niskiej zawartości kalorii często są ważnym składnikiem diety. Jednak należy je jeść z umieram ze względu na zawartość cukru, który może być przyczyną próchnicy. Dwa twarde jabłka dziennie wystarczą, by wzmocnić dziąsła, włosy i paznokcie. Skóra odzyska blask, a włosy będą bardziej lśniące i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *