Zdrowie i uroda – Żyj w zgodzie ze sobą!

Dieta oczyszczająca – kiedy warto ją stosować?

Soki warzywne w diecie oczyszczającej

Nie bez kozery mówi się, że jesteś tym, co jesz. Dieta oczyszczająca ma zapewnić dobre samopoczucie i poprawić nie tylko kondycję fizyczną organizmu, lecz również „dobrostan” psychiczny, w końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Jak przebiega detoksykacja organizmu?

Zanieczyszczona woda, powietrze i gleba, a także wysoko przetworzona żywność mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Osłabienie odporności sprawia, że organizm staje się coraz bardziej podatny do zapadania na różne choroby, na szczęście mądrze zaprogramowany, zaczyna sam radzić sobie z nadmiarem toksyn. Jednakże gdy pojawia się ich zbyt wiele powodując np. przewlekłe bóle głowy, egzemę, czy problemy trawienne, zamiast garści tabletek i suplementów, warto sięgnąć po dietę oczyszczającą.

Podstawą każdej detoksykacji jest woda. Dieta oczyszczająca opiera się na dwóch kluczowych zasadach. Po pierwsze należy wyeliminować pewne produkty spożywcze z diety. Po drugie dostarczyć wartościowych substancji odżywczych, które wpłyną na przyspieszenie odnowy organizmu, a także na jego oczyszczenie.

Dieta oczyszczająca przebiega w dwóch etapach. W pierwszej kolejności stosuje się kurację oczyszczającą, która oparta jest na diecie warzywnej. W drugiej zaś dominuje zdrowe żywienie zawierające warzywa, pełne ziarna oraz rośliny strączkowe. W warzywnej części diety przeważają jarzyny: korzeniowe, cebulowe, dyniowate, liściaste oraz kapustne.

Zadanie diety oczyszczającej

Zdaniem dietetyków stosowanie diety oczyszczającej ma wiele zalet. Specjaliści od żywienia człowieka podkreślają, że taka dieta przydałaby się praktycznie każdemu kto żyje w dzisiejszych czasach, ponieważ „dostęp” do toksyn i ich wpływ na organizm jest ogromny. Diety oczyszczające są potrzebne przede wszystkim, aby odtruć wątrobę oraz wspomóc pracę nerek. Biorąc pod uwagę ilość niezdrowych przekąsek na półkach sklepowych, dieta detoksykacyjna wydaje się być idealnym sposobem na to, by co jakiś czas zregenerować wątrobę i cały organizm.

Wielu specjalistów rekomenduje ją jako jedną z najlepszych metod oczyszczania organizmu. Uznana jest za bezpieczną i nieszkodliwą. Dieta oczyszczająca (owocowo-warzywna) zawiera produkty, które są bogate w naturalne przeciwutleniacze, które działają naprawczo, uzdrawiająco i przede wszystkim oczyszczająco. Odstawienie w diecie oczyszczającej produktów budulcowych i wysokotłuszczowych tj. białek, tłuszczów szybkowchłanialnych, przestawia organizm na „odżywianie wewnętrzne”. Dzięki temu organizm pozbywa się zdegenerowanych tkanek, bezwartościowych złogów, a tym samym oczyszcza, leczy i odmładza tkanki.

Jaką dietę wybrać?

Zakres diety oczyszczającej powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb każdego organizmu. Zaleca się stosowanie diety co pewien czas, adekwatnie do preferowanego stylu życia. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów detoksykacji. Do najbardziej popularnych należą:

 • dieta warzywna dr Ewy Dąbrowskiej,
 • dieta owocowa,
 • oczyszczająca dieta jabłkowa,
 • dieta cytrynowa,
 • a także dieta owocowo-warzywna.

Należy pamiętać, że dietę oczyszczającą można przeprowadzić o dowolnej porze roku. Jednak ze względu na dostęp do warzyw i owoców, które stanowią kluczowy składnik diety, większość osób decyduje się na rozpoczęcie detoksykacji wiosną. Specjaliści w dziedzinie żywienia rekomendują stosowanie diety oczyszczającej przed okresem przesilenia wiosennego oraz jesiennego, by zminimalizować jego negatywne skutki oraz zachować maksimum zdrowia. Nie zaleca się z kolei stosowania tej diety podczas samego przesilenia, kiedy organizm jest dodatkowo osłabiony i bardziej podatny na infekcje.

Korzyści wynikających ze stosowania diety oczyszczającej jest wiele. Przede wszystkim znacznie poprawia ona samopoczucie i zwiększa witalność organizmu. Ponadto reguluje pracę jelit, usprawnia trawienie, a także redukuje tkankę tłuszczową. Ma również wpływ na poprawę kondycji włosów i tonacji skóry.

2 komentarze do “Dieta oczyszczająca – kiedy warto ją stosować?”

 1. mela pisze:

  Ja nie stosowałam nigdy jakiegoś specjalnego oczyszczania, ale jestem na diecie Nykuk i tam w zasadach, oprócz spożywania zdrowej żywności, jest suplement oczyszczający z mango. Bardzo fajna dieta i przy okazji jest w niej nieco z diety oczyszczającej 🙂

 2. Marysiaa pisze:

  Ja kilka dni temu zakończyłam dietę oczyszczającą z sciezkidozdrowia.pl/ i teraz moja dieta wygląda całkiem inaczej, ponieważ chce podtrzymać efekt jaki udało mi się osiągnąć i mam nadzieję, że wrócę do starego trybu życia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *