Czy wolno pić podczas posiłków?

Czy należy pić w trakcie posiłku?

To z pozoru prosta czynność. Po prostu wystarczy napełnić szklankę i wypić. Jednak, aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety spożywanych napojów, musimy przyjmować je w odpowiedniej ilości, o właściwej porze i w określony sposób.

Woda jest niezbędnym składnikiem naszej codziennej diety. Bierze udział w większości procesów, które zachodzą w organizmie. Bez niej człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie tydzień. Ludzkie ciało składa się aż w 70. procentach z wody, dlatego tak ważne jest systematyczne uzupełnianie jej niedoboru. Minimalna ilość potrzebnej nam wody to sprawa indywidualna. Zależy od wieku, płci, temperatury otoczenia, wysiłku fizycznego itp. Najczęściej dietetycy i lekarze zalecają wypijanie w ciągu całego dnia minimum 1,5 litra wody. Najlepiej niegazowanej, choć gazowana również korzystnie działa na organizm. Jednak jak każdy napój gazowany, może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Czy pić podczas posiłków?

W jakich porach najlepiej pić? Najprościej można odpowiedzieć, że wtedy, gdy tylko odczuwamy pragnienie. Nie zwracając uwagi na to, czy jesteśmy przed, po czy w trakcie posiłku.

Inną kwestią jest popijanie podczas lub po posiłku. Najczęściej robimy to, aby ułatwić połykanie. W opinii większości specjalistów jest to złe przyzwyczajenie. Picie napojów doprowadza do rozpuszczania soków żołądkowych i zaburza proces trawienny. Pojawia się nieprzyjemne uczucie ciężkości w brzuchu, wzdęcie i niestrawność. Aby nie odczuwać mocnego pragnienia, można w porze obiadu czy kolacji zwilżać wodą usta. Osoby bez problemów gastrycznych mogą wypić niewielkie ilości zielonej herbaty czy świeżego soku.

Choć istnieją w gronie specjalistów drobne rozbieżności, większość zgadza się, że napoje warto pić:

  • po przebudzeniu,
  • pół godziny przed posiłkiem,
  • dwie godziny po posiłku,
  • przed snem.

Jakie napoje pić?

Wśród polecanych napojów króluje niepodzielnie woda. Preferowana jest ta bogata w składniki mineralne, jak wapń i magnez. Można ją przygotować z cytryną lub miętą. Warto podawać świeżo wyciśnięte soki z cytrusów. Są smaczne i zdrowe. Dobre są samodzielnie przygotowane oranżady i lemoniady oraz kompoty z owocami. Idealnymi dodatkami do napojów są liście mięty i kostki lodu. Cenne właściwości zawierają herbaty – czarna z cytryną, imbirowa i zielona, a także zioła – mięta, rumianek i szałwia, podawane w temperaturze letniej. Z diety powinniśmy wyeliminować całkowicie kolorowe gazowane napoje i soki z kartonu. Zawierają w swym składzie cukier i szkodliwe substancje chemiczne.

Uwielbiane od dawna przez Francuzów czerwone wino wpływa na przyśpieszenie trawienia. Pobudza wydzielanie enzymów i soków żołądkowych. Dodatkowo wino wzmaga smak niektórych potraw. Jednak jak z każdym innym alkoholem, powinniśmy zachować umiar. Zaleca się wypicie jednego kieliszka czerwonego wytrawnego wina po obiedzie.

Podsumowując, można stwierdzić, że zarówno w jedzeniu, jak i piciu liczy się umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *