Czarny bez dla zdrowia

Elderberries

Czarny bez to piękna roślina, która zdobi wiele ogrodów. Jednak to nie walory ozdobne są powodem jej hodowania. Czarny bez ma wiele właściwości leczniczych, które znane są od wieków. Stosowany pod różną formą pozwala pozbyć się dolegliwości trawiennych i zadbać o urodę. Nic więc dziwnego, że tak często sięgały po niego nasze babcie. Dziś, odpowiednio przygotowany, można kupić w każdej aptece.

Czarny bez lubi słoneczne i wilgotne tereny. Charakterystyczne czarne owoce dojrzewają od sierpnia do października, prosto zerwane z krzewu są trujące. Dopiero wysuszone lub ugotowane dbają o nasze zdrowie. W celach leczniczych wykorzystuje się również kwiaty bzu. Czarny bez jest źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych oraz steroli, witamin: C, z grupy B, prowitaminy A i soli mineralnych, dlatego można go wykorzystać na wiele sposobów:

  • Po pierwsze, dżem owocowy. Warto co roku przygotować pyszny i bardzo zdrowy dżem z czarnego bzu, który doskonale smakuje z omletem czy naleśnikami. Śniadanie będzie jeszcze pożywniejsze, gdy Twoja rodzina wzbogaci je o witaminy zawarte w owocach czarnego bzu, a przeziębienia czy zaparcia nie będą już nikogo niepokoić. Kwiaty i owoce zbiera się w różnym okresie, dlatego przez cały czas można dbać o zdrowie. Najkorzystniej kwiaty bzu zbierać na przełomie maja i czerwca. Ważne, by ich nie suszyć na słońcu, gdyż wtedy zanikają właściwości lecznicze rośliny. Natomiast owoce powinny być zbierane w sierpniu i wrześniu, gdy wszystkie jagody są już czarne i błyszczące.
  • Po drugie, olejek z czarnego bzu. Dowiedziono również, że czarny bez wspomaga odchudzanie. Leczniczy olejek można stosować do masażu ciała, wygładzając skórę i likwidując cellulit. Za sprawą dużej dawki witaminy C, bez pobudza produkcję włókien kolagenowych, a zwarte w roślinie flawonoidy i rutyna dbają o jędrność skóry. Czarny bez sprawdza się też w kosmetologii, ponieważ pielęgnuje podrażnioną skórę oraz pozwala pozbyć się toksyn. Wypróbować można kurację parową z kilkoma kroplami olejku lub nasączyć waciki naparem z czarnego bzu i przemywać nim skórę po demakijażu. Cera odzyska sprężystość i witalność.
  • Po trzecie, napar z czarnego bzu. Taka herbatka zwalcza przeziębienia i problemy trawienne. Czarny bez zapewnia sprawną pracę nerek i układu moczowego. Posiada również lekkie działanie moczopędne i przeczyszczające. Świeże kwiaty, dodane do sałatki lub sok z czarnego bzu pozwoli pozbyć się wzdęcia i zgagi. Poza tym napar z kwiatów lub owoców bzu to świetny domowy lek – obniża gorączkę, działa wykrztuśne i przeciwbólowo, likwiduje stany zapalne i wirusy, dlatego w walce z infekcjami i przeziębieniem jest niezastąpiony.

Poniżej prosty przepis na wywar i sok z czarnego bzu:

Łyżkę kwiatów zalej 250 ml zimnej wody i gotuj na niewielkim ogniu przez 5 minut. Następnie odstaw wywar do ostygnięcia, po kwadransie można go przecedzić. Zebrane owoce dokładnie umyj i wsyp do garnka. Podgrzewaj na małym ogniu aż puszczą sok. Następnie rozgnieć owoce i dodaj miód, gotuj przez minutę. Zarówno sok, jak i napar można pić 3 razy dziennie, dbając w ten sposób o odporność i trawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *