Awokado – źródło zdrowia

Awokado
fot. MSPhotographic/bigstockphoto.com

Awokado – drzewo z gatunku tzw. wiecznie zielonych – pochodzi z Meksyku i rośnie w klimacie tropikalnym. Drzewa osiągają wysokość nawet do 20 m, a ich owoce dojrzewają w okresie od 6 do 8 miesięcy. W niektórych częściach globu nazywane są gruszką aligatora – ze względu na chropowatą, ciemnozieloną skórę. Znane są również pod nazwą smaczliwka. Za swoje zdrowotne właściwości doceniane są od tysięcy lat, dziś zyskują coraz większą popularność także w Polsce. Szeroko wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i kosmetyce, są jednymi z najzdrowszych owoców. Wśród 400 odmian rosnących na całym świecie, w naszym kraju dostępnych jest kilka.

Awokado jest bardzo kaloryczne – ok. 15% jego miąższu stanowi tłuszcz. Wbrew pozorom jest jednak bardzo zdrowe, zawiera bowiem tłuszcze nienasycone. Nienasycone kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy, omega-3 oraz omega-6 wywołują wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego, zapobiegają w ten sposób chorobom serca oraz miażdżycy. Kwas oleinowy obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, przeciwdziała też nowotworom piersi i prostaty.

Uważane za jeden z najlepszych pokarmów dla mózgu kwasy omega-3, w połączeniu z zawartą w awokado witaminą E przeciwdziałają rozwojowi choroby Alzheimera. Badania dowodzą ponadto, że przyczyniają się do cofania choroby w jej wczesnym stadium. Naukowcy udowodnili również, że jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać oporności insulinowej, która jest jedną z przyczyn występowania cukrzycy typu II. Nienasycone kwasy tłuszczowe chronią błony biologiczne komórek przed utratą wody, zwiększając nawilżanie głębokich warstw skóry.

Bogactwo kwasu foliowego sprawia, że owoc ten polecany jest kobietom w ciąży. Kwas foliowy odgrywa istotną rolę w formowaniu się układu nerwowego oraz pozostałych narządów u płodu. Jego niedobór jest przyczyną wielu wad rozwojowych u płodu, zwiększa ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa. Foliany zmniejszają też prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, chorób serca oraz zawału serca.

Awokado zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych. Witaminy A, C i E, będące silnymi przeciwutleniaczami, neutralizują wolne rodniki i spowalniają tym samym proces starzenia się skóry. Bardzo ważnym antyoksydantem jest także glutation, występujący w awokado w dużych ilościach. Wspomaga on system immunologiczny i nerwowy oraz wątrobę. Owoc ten jest bogatym źródłem jeszcze jednego przeciwutleniacza – luteiny. Związek ten chroni oczy przed uszkodzeniami wywołanymi zaćmą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej.

Zawarte w awokado duże ilości żelaza i miedzi regenerują czerwone krwinki i zapobiegają niedokrwistości. Owoc wspiera organizm w walce z chronicznym zmęczeniem i stresem. Poleca się więc jego spożywanie osobom cierpiącym na anemię.

W owocach tych znajdziemy sporo aminokwasów, czyli głównego budulca mięśni. Zawiera rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, który usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego. Rozpuszczalny kontroluje apetyt i wspomaga odchudzanie, poprzez spowolnienie rozkładu węglowodanów sprawia bowiem, że dłużej czujemy się syci, a więc rzadziej sięgamy po kolejne porcje pożywienia. Nierozpuszczalny natomiast oczyszcza układ pokarmowy.

Awokado jest też bogate w witaminy z grupy B, witaminę K, potas (regulujący ciśnienie) oraz witaminę E, mającą zbawienny wpływ na kondycję skóry. Witaminy E i B pomagają ponadto leczyć niepłodność u kobiet i mężczyzn oraz impotencję. Dzięki zawartości fitoskładników, takich jak polifenole i flawonoidy, awokado wykazuje działanie przeciwzapalne.

Warto również pamiętać o tym, że jak dotąd owoc ten nie został genetycznie zmodyfikowany, a EWG (Environmental Working Group) zamieściło go na liście 15 warzyw i owoców, w których prawie nie wykrywa się pestycydów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *