Zdrowie i uroda – Żyj w zgodzie ze sobą!

9 mitów na temat oczyszczania organizmu

Dieta oczyszczająca

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Na temat oczyszczania organizmu krąży wiele mitów. Często detoksykacja kojarzona jest wyłącznie z głodówką lub środkami farmakologicznymi. Istnieje jednak wiele rodzajów pozbycia się toksyn z organizmu, jak chociażby – dieta warzywna czy kuracja ziołowa. Każda zmiana jadłospisu wymaga samozaparcia i musi być kontrolowana przez lekarza.

Jakie są zatem najpopularniejsze mity na temat oczyszczania organizmu?

Oczyszczanie polega na pozbyciu się z organizmu trucizn oraz zanieczyszczeń, a także na uzupełnieniu ewentualnych niedoborów enzymów, witamin i minerałów. Podczas tego okresu zmieniamy swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, rezygnując z białego pieczywa, ryżu, makaronu, nabiału, smażonych potraw, mięsa, tłuszczu, alkoholu, tytoniu, słodkich napojów itp.

Największe mity dotyczące diet oczyszczających:

 1. Najczęstszym mitem na temat oczyszczania organizmu jest kojarzenie go z głodówką. Jeśli szybko tracimy nadmiar kilogramów, to nasz organizm w wyniku głodówki zakwasi się produktami spalania tłuszczu. Ważne jest zatem nie ile jemy, lecz co. Ponadto kiedy odbieramy naszemu organizmowi składniki odżywcze, doznaje on szoku i broni się, spowalniając metabolizm oraz chroniąc zgromadzone zapasy (szczególnie dotyczy to tłuszczu).
 2. Drogą do sukcesu nie jest także dieta oparta wyłącznie na płynach. Koktajle z owoców czy warzyw są zdrowe pod warunkiem, że się ich nie nadużywa. Najlepszym sposobem na detoks całego organizmu jest odstawienie palenia, alkoholu oraz tłustych potraw, a także skupienie się na sezonowych i lokalnych produktach oraz ćwiczeniach fizycznych.
 3. Należy też pamiętać, że oczyszczanie to nie tylko dieta, ale również detoksykacja zewnętrzna, czyli rezygnacja ze stosowania kosmetyków. Ciało bowiem pozbywa się toksyn za pomocą jelit, płuc, nerek oraz skóry. Dzięki skórze, naszemu największemu organowi, wszelkie nieczystości pochodzące z kosmetyków szybko przedostają się do krwiobiegu.
 4. Mitem jest również stosowanie diety sokowej w celu oczyszczenia z toksyn. Lepiej jest zastosować dietę warzywną (sezonową) aniżeli pić soki, szczególnie te kupne. Bowiem każda obróbka, nawet mechaniczna pozbawia warzywa czy owoce pewnej ilości składników odżywczych, a tak istotny, wspomagający detoksykację błonnik staje się wówczas odpadem.
 5. Samo picie ziół nie wystarczy, by oczyścić organizm. Niektóre zioła mogą posiadać działanie oczyszczające, jak np. koper włoski, bratek czy łopian większy, lecz należy je pić z umiarem. Nie można zatem traktować ich jako sposób na detoksykację.
 6. Kolejnym mitem dotyczącym detoksykacji organizmu jest picie ogromnych ilości wody. Nadmierne picie wody może być dla nas bardzo niebezpieczne, gdyż może dojść do zatrucia wodą. Wystarczy pić 1,5 litra dziennie, co pozwoli nam na pobudzenie do pracy nerek i wątroby, a tym samym na oczyszczanie organizmu.
 7. Zabiegi lewatywy bądź hydrokolonoskopii również nie są polecane jako metoda oczyszczania organizmu. Owszem można je stosować doraźnie, lecz nie zastąpią one odpowiedniej ilości błonnika w codziennym jadłospisie.
 8. Podczas detoksu częste jest też nadmierne korzystanie z sauny. Jest to mit, gdyż tylko naprawdę mała ilość toksyn usuwana jest wraz z potem. Ponadto wzmożona potliwość może zaburzać naturalny system oczyszczania organizmu.
 9. Największym mitem jeśli chodzi o detoksykację są szeroko reklamowane plastry, tabletki czy inne specyfiki mające oczyścić organizm ze złogów i toksyn. Tego typu produkty składają się zwykle z ziół, witamin i mikroelementów. Jako suplementy diety nie powinny zaszkodzić, jednak nie oczyszczą one naszego organizmu.

Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebne jest systematyczne pozbywanie się wszelkich zanieczyszczeń pochodzących z konserwowanej żywności, a także tych dostarczanych z kosmetykami. Pamiętajmy jednak, aby dobrze przygotować organizm do jego detoksykacji. Najlepiej na kilka dni przed zmodyfikować jadłospis, wykluczając z niego ciężkie i tłuste potrawy, a także węglowodany proste oraz mocno przetworzone produkty, zamieniając je na sezonowe warzywa i owoce.

Jeden komentarz do “9 mitów na temat oczyszczania organizmu”

 1. piotr pisze:

  Mam pytanie czy produkt colon pack jest dobry i warty nabycia. Mam 41 lat jestem mezczyzna i chce oczyscic swoj organizm. Piotr prosze o pomoc.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *